4mm Makrome İpi - Pamuk İp

Tricotin İpi Seti

8,50153,00
Tress ip

Yarnart Macrame Cord Pamuk Makrome İpi // 3MM

Yarnart Macrame Cord 3MM 753

64,50

Makrome ipi  Duvar dekoru, makrome anahtarlık, makrome gökkuşağı, makrome salıncak, hamak, dekoratif aksesuarlar, makrome çanta, makrome yaprak veya tüy, supla, runner, masa örtüsü gibi bir çok çalışmaya uygun çeşitli kalınlıklarda 1.5 mm den 12 mm’ye kadar pamuk taranabilir makrome ipleri veya 2mm den 25 mm’ye kadar pamuk halat iplerini ritzz.net te bulabilirsiniz. Örnek olarak bileklik yapabileceğiniz ürünler için pamuklu ve koton gibi çeşitleri bulabilirsiniz. Çeşitli süslemelerinde kullanıma uygun simli gold, gümüş, antrasit, platin gibi renk bakımından zengin ince iplikler de mevcuttur. Ayrıca tığ işi ile makrome ipleri de kullanıma uygundur.

Makromenin Muhteşem Dönüşü

Son zamanlarda bohem kelimesini sıkça duyuyorsunuzdur. Bohem aslında günübirlik yaşayan sanata ve öğrenmeye dayalı bir yaşam tarzını anlatır. Doğallık ve rahatlık bohem tarzın ilk kuralıdır. Bu tarzı ev dekorasyonunda ya da giyim stilinizde kullanabilirsiniz. Bohem tarzın en önemli ikonlarından biri de makrome dekorasyon ürünleri ve aksesuarlardır.
Arapça kökenli bir kelime olan makrome, elle atılan düğümlerden oluşturulan bir sanattır. İnsanoğlunun düğümü ilk olarak sarmaşık veya lifleri birbirine bağlama ihtiyacıyla keşfettiği düşünülürse düğüm atmanın tarihi oldukça eskilere dayanır. Ancak bir sanat olarak kullanılan makromenin geçmişi eski Mısır’a kadar uzanır. Mısır’da MÖ 3000 yıllarından kalma halıların böyle düğümlerle işlendiği görülür. Makromenin kendi başına bir sanat haline gelmesi ise 14. Yüzyıl Fransa’sına dayanır. Özellikle denizcilerin düğümleri makromenin gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Makrome ipleriyle ile oluşturulan aksesuarlar ve dekoratif ürünler bir dönem popülerliğini kaybetse de son günlerde yeniden hayatımıza muhteşem bir dönüş yaptı.

Makrome, elle yapılan ve çeşitli düğüm teknikleri ile birbiri arasından geçirilen iplerin meydana getirdikleri düğümleme sanatıdır. Ritzz.net ailesi olarak makromeleriniz için çeşitli pamuk ip bulunmaktadır. Avantajlı fiyatlar ile bu sayfada. Makrome ipi fiyatları ve renkler seçeneklerini incele, uygun fiyatlar ile yüksek kalite satın alabilirsiniz.Tek burgulu taranabilir fiyat ve renk seçenekleri, 2 büküm veya 3 büküm pamuk halat ip seçenekleri ile satıştadır.

Makrome bir düğümleme sanatıdır ve bu sanatın geçmişi de Orta Asya Türk medeniyetine kadar dayanmaktadır. Bu sanatın ise günümüzde yeri bir çok alanda mevcuttur ve gelişmektedir, bunların başlıcaları makrome duvar süsleri, saksı askıları, makrome tekniği ile hazırlanmış runner, makrome çanta, makrome perde, salıncak, anahtarlık, makrome ayna ve ayrıca pamuk ipi ile paspas, kilim, salıncak ve gazetelik gibi aklınıza gelebilecek bir çok ürün tasarlayabilirsiniz, tamamen sizin hayal gücünüz ve yaratıcılığınıza kalmıştır.

STİLİNİZİ TAMAMLAR

Makrome ip çeşitleri

İçeriğine göre türlere ayrılır. Pamuklu, polyester ve polipropilen gibi malzemelerden oluşabilirler.

Ancak bazen iki malzemenin karışımından yapılan çeşitleri de bulunabilir. Örneğin yüzde 80 pamuğa yüzde 20 polyester karıştırılabilir. Pamuklu ipler en sağlıklı ve en doğal görünüme sahip olanlardır. Etiketteki içerik bölümünü okuyarak ipin yapısında hangi malzemenin kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Bazı ip çeşitlerini aşağıda görebilirsiniz.

Simli Makrome İp

simli makrome ipi
simli makrome ipi

Simli makrome ip bir çok makrome çalışmasına şıklık ve parlaklık kazandırma özelliği sebebiyle bir çok makrome severin öncelikli tercihi haline gelmiştir.

Gold, gümüş yada platin simli ipler bugün yoğun olarak kullanılmaktadır.

Simli makrome ipleri ile makrome gökkuşağı çalışmasına parlaklık katabilir, makrome anahtarlık çalışmalarınızı daha şık bir görünümde sunabilirsiniz.

Makrome ayna ve duvar dekorlarında da birbirinden güzel sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

İnce makrome İp

ince makrome ipi
ince makrome ip

İnce makrome ip bir çok makrome çalışmasında yaygın bir kullanımı vardır.

Bunlardan başlıcalarını belirtmemiz gerekirse, makrome emzik klipsi ve askısı, makrome diş kaşıyıcı yada makrome anahtarlık veya makrome bileklik gibi bir çok kişisel aksesuarların yapımı için en uygun gruptur.

İnce makrome ipleri 1 MM den başlayabilir, 2 veya 3 MM kalınlığa kadar olan ip grubu ince kabul edilebilir, tabi bu makrome grubu ipler arasında değerlendirildiğinde geçerlidir.

İnce makrome ip ayrıca makrome gökkuşağı yapımı, dokuma, punch işi gibi bir çok çalışmada da yoğun ve geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Kalın Makrome İp

kalın makrome ipi
kalın makrome ip

Kalın makrome ip makrome çalışmasında geniş kullanımına sahip bir iptir. Başlıcalarını söylemek gerekirse, makrome duvar dekoru, makrome ayna yada makrome salıncak veya makrome tekniği ile hazırlanmış bir çok kişisel ev dekorasyonu ürünü yapımı için en uygun gruptur.

Kalın makrome ipleri 3 MM den başlayabilir, 25 veya 30 MM kalınlığa kadar olan ip grubu kalın ip kabul edilebilir.

Kalın makrome ip ayrıca makrome gökkuşağı yapımında, dokuma gibi büyük chunky projelerinizde kullanabileceğiniz en uygun ip grubudur.

Renkli Makrome İp

renkli makrome ipi
renkli makrome ip

Makrome ip ürün grubumuzda Ritzz.net olarak renkli makrome ipi seçeneğinde geniş renk yelpazesi sunmak ve mevcut renklerimizin devamlılığını sağlamak birinci önceliğimizdir. Günümüzde üretim teknikleri ve kullanılan malzemeler göz önüne alındığında düzenli ve devamlı renkli ipleri bulundurmak oldukça zor ve maliyetlidir. Fakat Ritzz.net üzerinde bir çok ürün grubunda geniş renk yelpazesinde ürün bulmanız mümkündür.

Büklüm Makrome İp

renkli makrome ipi
renkli makrome ip

Polyester ve pamuk makrome ip grubunda büklüm ip öne çıkan bir ürün grubudur. Büklüm ip dökümlü duran tek burgulu diğer bir değişle tek büküm makrome iplerine verilen isimdir. Büklüm modeller taranabilir yapısı ve yumuşak dokusu bakımından bir çok makrome modeli için kullanılmaktadır.

Makrome severlerin büklüm ipi tercihinde öncelikli taranabilir yapısıdır. Tek kollu hafif büküm verilerek hazırlanan ip, örmede, dokumada yada düğüm tekniğinde yumuşak dokusu ve dökümlü yapısından dolayı tercih edilmektedir.

Makrome İp Ölçüleri

Kalınlıklarına göre makrome ipleri
1 milimetreden başlayarak 20 milimetreye kadar kalınlıkta ip bulmanız mümkündür. İp ne kadar inceyse örmesi o kadar zor, uğraştırıcı ve zaman alıcıdır. Ayrıca çok fazla ince iple çalışmak ellerinizde nasır oluşmasına sebep olabilir. Ancak küçük işler ya da kenar süslemeleri için bu kalınlıktaki ipleri tercih edebilirsiniz.
İki ya da daha fazla ince ipi birleştirerek burgulu ip haline getirerek de daha kalın bir form elde edebilirsiniz. Bu da size daha fazla püskül imkanı verecektir. Bu püskülleri taramadan kullanırsanız kıvırcık saç görünümü elde edebilirsiniz.
Şunu aklınızdan çıkarmayın ne kadar kalın ip kullanırsanız yaptığınız obje o kadar büyük olacaktır. Ne kadar büklümlü ve burgulu ip kullanırsanız o kadar yoğun püsküllere sahip olacaksınız.

2 mm

2 mm ipi ince ip grubundadır. 2 mm ipler ile makroma anahtarlık, makrome gökkuşağı, makrome emzik klipsi veya diş kaşıyıcı gibi aksesuar çalışmaları yapabilirsiniz. Ayrıca 2 mm ipler dokuma, punch ve tığ işi gibi örgü modelleri çalışmanıza uygun bir iptir.

Makrome çanta modelleri için uygun olduğu gibi, tığ işi örgü çanta modelleri için de yoğun olarak tercih edilen örmesi kolay ve örgünün çabuk bitmesi sebebinden dolayı bu ürünün tercih edilmesine sebep olmaktadır.

3 mm

3 mm makrome ipi kalın ip grubunda bir iptir. 3 mm ölçüsündeki ipler ile makroma anahtarlık, makrome gökkuşağı, makrome diş kaşıyıcı gibi kişisel aksesuar çalışmaları örebilirsiniz. Ayrıca 3 mm ipler dokuma, punch ve tığ işi gibi örgü modelleri çalışmanıza uygun kalınlıkta ip modelleridir. 3 mm ölçüsündeki ipler ile makrome çanta yapımı, makrome duvar dekoru, makrome ayna gibi çalışmalarda en çok tercih edilen kalınlıktır. 3 mm makrome ipleri uygun kalınlığı sebebiyle hertürlü örgü ve makrome modelleri için tercih edilmektedir.

Dokuma, punch ve makrome çanta modelleri için uygun olduğu gibi, tığ işi örgü çanta modelleri için de yoğun olarak tercih edilen örmesi kolay ve örgünün çabuk bitmesi sebebinden dolayı bu ürünün tercih edilmesine sebep olmaktadır.

4 mm

Ritzz.net üzerinde 4 mm grubunda 3 bükümlü halat ipler mevcuttur. Kalın makrome ipi grubunda ve 4 mm ipler ile makrome duvar dekorları, raflar, supla, runner, file çanta gibi aksesuar çalışmaları örebilirsiniz. Ayrıca 4 mm ip ile dokuma ve tığ işi gibi örgü modelleri çalışmanıza uygun kalınlıkta bir iptir. 4 mm makrome ipleri makrome çanta yapımı, duvar dekoru, saksılık, kedi salıncağı gibi çalışmalarda en çok tercih edilen kalınlıktır. 4 mm ipleri uygun kalınlığı sebebiyle hertürlü örgü ve makrome modelleri için tercih edilmektedir.

5 mm

Kalın makrome ipi grubunda en yaygın tercih edilen kalınlıktır 5 mm. Grubunda 3 büküm halat ip ve tek burgulu taranabilir modelin yanısıra 5 mm pamuk , XL ve Slim kilit örgü ipi tarzı taranmaz ipler de mevcuttur. Bu bakımdan çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Geniş renk seçeneği ve uygun fiyat ve gramaj seçenekleri ile satıştadır.

5 mm kalınlıktaki ipler ile salıncak,  hamak gibi bir çok çalışmada kullanılmasının yanısıra, duvar dekorları da başlıca kullanım alanlarındandır. Tek burgulu taranabilir 5 mm ile bir çok duvar dekoru çalışmasının yanısıra, 5 mm 3 büküm halat ipi ile de büyük projelere bunlardan başlıcaları makrome güneşlik yada yazlık şezlong şemsiyesi gibi bir çok çalışmaya imza atabilirsiniz.

Makrome İplerinin türleri ?

Büküm Makrome İpi

Özellikle pamuklu ya da geri dönüşüm malzemeden üretilmiş makrome iplerinde büküm özelliği vardır. Büküm, ipin kaç kordondan oluştuğu hakkında bilgi verir. Tek bir kordon kendi içinde dönüyorsa bu tek bükümdür. İki kordonun birbirine dolanmasıyla oluşturulmuşsa bu da çift büküm iptir. Bükümlü ipler aynı zamanda taranabilir makrome ipi olarak da kullanılır. Birden fazla ipin bir araya gelmesi ile oluştuğu için taranarak püskül oluşturulabilir.

Tarama Makrome İp

Dokunarak oluşturulduğu için tarama özelliği olmayan iplerdir. Püskül sevmiyorsanız ya da o üründe püskül kullanmayacaksanız bu ip çeşidini tercih edebilirsiniz.

Makrome İpi Fiyat

Makrome iplerimiz 50’nin üzerinde renk seçeneği pamuk ve metalik iplik alternatif seçenekleri ile avantajlı fiyatlar ve yüksek kaliteli makrome iplik çeşitleri ritzz.net mağazamızda bulabilirsiniz.

Makrome İpinden neler yapılır ?

Bu soruya verilecek cevap çok uzundur. Ayna, abajur, duvar süsü, saksılık, sarkaç, gibi ürünlerin yanı sıra puf, hamak, gazetelik hatta halı bile yapabilirsiniz. Doğal ve etnik görünümü ile evlere şıklık ve sıcaklık katan dekorasyon ürünleri dışında bu tekniği çanta, anahtarlık, takı gibi aksesuarlar için de tercih edebilirsiniz. Yaratıcılığınıza bağlı olarak hemen her şeyde makrome kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan diğer ürünleri buradan ulaşabilirsiniz.

Makrome ipinden çanta

makrome ipinden çanta
makrome ipinden çanta

KENDİ ÇANTANIZI YAPIN
Makrome ipinden çanta yapımı son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Makrome çantayı yapan kişilerden satın alabileceğiniz gibi örnekler bakarak kendiniz evde de yapabilirsiniz. Makrome tekniği ile plaj çantası, şık bir gece çantası, hatta Pazar torbası bile yapabilirsiniz. İnternette istediğiniz modeli seçerek yapım tekniklerini öğrenebilir ve kendi zevkinize göre bir çanta yapabilirsiniz. Makrome ipi fiyat konusunda da oldukça değişkenlik gösterir. Fiyatı belirleyen en önemli unsurlardan biri ipin doğal olup olmadığıdır. Kalınlık ve uzunluk da fiyatı etkileyen unsurlar arasındadır.

Makrome ipinden supla

Makrome ipinden supla
Makrome ipinden supla

Son dönemlerin en popüler hobi trendlerinden biri olan Makrome çalışmalar ile yaşam alanlarınıza da bohem bir hava katabilirsiniz. Yemek, bahçe veya balkon masalarınızda makrome runner kullanabilir, evinizin havasını değiştirebilirsiniz. Tamamen kendi yaratıcılığınızın akışına bırakarak özgün tasarımlar ortaya çıkarabilir veya internetten birçok farklı yapım videosuna ulaşabilirsiniz. İp türü olarak birçok farklı ip türü tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin nasıl bir görünüm elde etmek istediğinize göre değişir. En çok tercih edilen ipler 3 mm 2 bükümlü ve 4 mm 3 bükümlü pamuk halat makrome ipleridir. Taranabilen ip kullanmak isterseniz 3 mm veya 5 mm tek burgulu pamuk makrome iplerini tercih edebilirsiniz. Yapmak istediğiniz runner modeline ve uzunluğuna göre ip hesaplamasını yapabilirsiniz, ipleri elde etmek istediğiniz uzunluğun 6-7 katı kadar uzunlukta kesebilirsiniz. Az motifli ve seyrek düğümlü bir model için 5 katı uzunluk da yeterli olacaktır. Birkaç örnek yapım videosu izleyerek, yapmak istediğiniz model için kullanacağınız ip türüne ve kesmeniz gereken uzunluğuna daha kolay karar verebilirsiniz.

Makrome ipinden runner

Son dönemlerin en popüler hobi trendlerinden biri olan Makrome tekniği ile rengarenk Suplalar yapabilir ve sofralarınıza şıklık katabilirsiniz. Makrome tekniği ile dikdörtgen veya spiral model suplalar yapabilirsiniz. Son dönemlerde en çok tercih edilen spiral model, püsküllü makrome suplalar için 3 mm Tek Burgulu Pamuk Makrome iplerini kullanabilirsiniz. 6 kişilik, yaklaşık 30 cm çapında supla takımı için, ipleri tam ölçüsünde kestiğinizde ve fire vermemeniz durumunda 1,5 kg ( 450 metre ) kadar 3 mm Tek Burgulu ip yeterli olacaktır. Detaylı yapım videosuna Blog’umuzdan ulaşabilirsiniz.