183,601.024,08

Dokuma Tezgâhı

Hobi malzemeleri içinde bulunan dokuma tezgahının çeşitleri vardır. Ayaklı ahşap dokuma tezgâhları ve ayaksız dokuma tezgâhları kişinin tercihine göre satın alınmaktadır. Yeni başlayanlar için kullanıma uygun olan dokuma tezgâhları uzun süre dayanıklıdır. Ev ortamında rahatlıkla kullanılabilir. Pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Kısacası kilim dokuma gibi el işleri için uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Ritzz’de bulunan dokuma tezgâhları aynı zamanda profesyonellere de hitap etmektedir. Dokuma yapmak istiyorum ama buna yeteneğim olmayabilir diye düşünenlerdenseniz dokuma kiti satın alarak kendinizi deneyebilirsiniz. Farklı renkte ipler, minik bir dokuma tezgâhı dokuma kitinin içeriğini oluşturmaktadır.

Dokumaya geçmeden önce halı kilim dokumanın incelikleri öğrenilirse daha iyi olur. Kilim dokuma yapmak dikkat ve sabır ister. Bu işin eğitimini almış birinin yanınızda olması fayda sağlar. Dokuma tezgâhı sağlam bir zeminde olmalıdır ki, dengesizlik yapmasın. Düzgün olmayan biri zeminde rahat bir şekilde dokumanızı yapamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ışık alan bir yerde dokuma yapmak daha kolay olacaktır. Ahşap dokuma tezgâhları insanı geçmişe götürür. Uzun uzun elde dokunan halıların yerini hiç makine halıları tutar mı? Yaklaşık 3000 yıl geriye gidildiğinde dokuma halıların başlangıcına ulaşılmaktadır. Böylesine değerli bir el işini yapmak elbette kolay değildir. Hazır dokuma kiti dokumaya yeni başlayanlara müthiş ilham olacaktır. Dokumacılık mesleğini sanat olarak görenlerde vardı. Ciddi bir emek gerektirdiği ise ortadadır.

El dokuma tezgahlarında dokuma yapmak şimdilerde özenilir hale geldi. Sanayi toplumu olmak birçok şeyin geride kalmasına sebep oldu. Dokuma makinelere ortaya çıktığında sanayileşme yavaş yavaş yaygınlaşıyordu. Şimdilerde ise o eski zamanlardaki dokuma halıların kıymeti yeni yeni anlaşılıyor. Dokumacılık sizde ilgi uyandırıyorsa Ritzz.net ürünleriyle kendinizi kısa sürede geliştirebilirsiniz. Dokuma kasnakları, dokuma tezgâhları, dokuma ilmeği gibi malzemelerin teminini sitemizden kısa sürede sağlayabilirsiniz. Çabuk pes etmeyi. Eliniz alıştıkça yapabildiğinizi göreceksiniz. Dokumacılık yapmanın sabır gerektirdiğini unutmadan, ilmek ilmek işlemenize devam edin. Zamanla otaya çıkardığınız dokumaya hayran kalacaksınız. Ahşap dokuma tezgâhı başında uzun süre geçirmeniz gerekebilir. Dokuma iplerini yanınıza alıp başlayın ve motivasyonunuzu hep yüksek tutun.