59,9979,99
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir
184,99239,99
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir
211,99264,99
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir
45,90275,40
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir
228,00
91,99132,99
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir
62,9991,99
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir
16,00150,00
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir

Makrome Malzemeleri

Metal Halka Gold

7,4412,84
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir

Makrome Malzemeleri

Metal Halka Krom

5,5011,79
Bu ürünün birden fazla varyasyonu var. Seçenekler ürün sayfasından seçilebilir

Makrome Malzemeleri

Metal Bulut

47,00

Hobi Malzemeleri

Metal Yaprak

45,00

Genel tanımı ile ele alındığında, farklı ham maddelerden üretilebilmekle beraber, çember formunda çeşitli alanlarda kullanılan malzemeye kasnak adı verilmektedir. Günümüzde bu form daha geniş şekillerde yer almaktadır, kare, üçgen, karo, köşeli formda altıgen sekizgen olmasının yanısıra çeşitli figürlerde de karşımıza çıkmaktadır bunlara başlıca örnekler vermek gerekirse, bulut, ay, hilal, kalp, kaktüs, deniz kabuğu yada çeşitli hayvan figürlerinde mevcuttur.  Hobi çalışmalarında kullanılan kasnak ise iç kısmında kumaş gerdirmek suretiyle kullanılan bir araçtır. Geometrik açıdan enli çember formundaki bu araç, bir noktasından kesilmiştir ve vidalı sistem ile çember formunu korumaktadır. Vidanın gevşetilmesi ile kasnak arasında istenen kumaş yerleştirilir ve sıkılması ile de kumaş kasnak arasına sıkıştırılır. Böylelikle gergin ve düz hale gelen kumaş üzerinde çeşitli işlemeler yapılabilir, desenler oluşturmak suretiyle nakış veya punch uygulaması yapılabilir. Günümüzde artan bir ilgi ile karşı karşıya olan etamin ve punch faaliyetlerinde olmazsa olmaz bir araç olan kasnağın temel kullanım prensibi her zaman aynı olmakla birlikte; kullanımda tercih edilen kasnağın ölçüsü, hammaddesi, rengi, dokusu farklı olabilmektedir. Bu tip özellikler arasından yalnızca kasnak ölçüsü ve şekli kullanıcının faaliyetlerine yön veren unsurlardır. Diğer faktörler ise malzemenin estetik görünümüyle ilintilidir.

Modelleri

Nasıl Seçilir?

Evde kumaş üzerinde işleme yapmak isteyen hobiseverlerin edinmesi gereken en kullanışlı araçlardan birisidir. Daha önce de ele alındığı üzere, çeşitli yönlerden farklı niteliklere sahip olabilen kasnaklar arasından seçim yapmak istendiğinde, kullanıcıların yapacakları çalışmayı göz önünde bulundurarak seçim yapması gerekmektedir. Kasnak modelleri hakkında bilgi sahibi olmak bu noktada önem arz etmektedir. Karşınıza çıkabilecek modelleri arasında şekil açısından birbirinden ayrılan seçenekler yer almaktır. Bunlar temelde daire, elips ve kare olarak gösterilebilirler. İşlevleri açısından tamamen standart özellikler sağlayan bu kasnakların tek farkı, kullanıcının üretmek istediği kumaş üzeri uygulamaların sonuç olarak istenen şekilde olmasıdır. Örneğin; kare formdaki bir kasnak üzerinde gerdirilen kumaşta uygulama tamamlandığında, elde edilen kare şeklindeki tasarım yine kare bir çerçeveye yerleştirilmek suretiyle duvar dekorasyonu haline getirilebilir. Öte yandan günümüzde yaygın olarak kullanılan kasnak çeşidi ise daire ve elips olanlardır. Daire formundaki kasnak üzerinde, yuvarlak formda çalışmalarınızı baştan uca gerçekleştirebilirsiniz. Bu da dilerseniz yuvarlak formda kasnakta çalışıyor olsanız bile farklı şekillerde tasarımlar gerçekleştirebilir; ardından makas yardımı ile kenarları kesmek suretiyle tasarımınızın son halini almasını sağlayabilirsiniz. İşleme aracı olarak ayrıca ölçüleri açısından da farklılaşmaktadır. Burada standart bir ölçüden ise bahsedilemez. Çok küçük ve oldukça büyük ölçülerde kasnak modelleri bulunabilmektedir. Ölçü açısından seçim yaparken de kullanıcıların dikkate alması gereken husus, yapacakları çalışmanın ölçeği ile büyüklüğünün uygun olmasıdır. Çalışmaya kıyasla çok büyük bir kasnak edinmek, uygulamayı yaparken verimsizlik yaratır. Öte yandan çalışmaya kıyasla küçük bir kasnak alındığında ise tahmin edilebileceği üzere çalışma kasnağa kıstırılan kumaşa sığmaz ve boş kısımlar için kumaşı oynatmak; çalışma bittiğinde de bu kasnak haricinde bir çerçeve edinmeyi gerektirir.

Kasnak Seti

Hangi Faaliyetlerde Kullanılır?

Genel itibarıyla yapılabilecek hobi faaliyetleri, kumaş üzerine işleme odaklı olmaktadır. Vidalı kasnaklar, iç kısmına kumaş kıstırmak suretiyle kullanılmakta ve nakış, amigurumi, punch, makrome benzeri faaliyetlerde faydalanılmaktadır. Bu çalışmalarda kullanılması gereken kasnaklar bazı küçük noktalarda birbirinden ayrılabilmektedir. Örneğin; punch kasnağı diğer kasnaklardan farklı olarak eni daha bir kasnak türüdür. Yapısı itibarıyla punch uygulamasında daha kalın ip ve daha kalın iğne kullanıldığı göz önünde bulundurulursa; punch uygulamalarındaki kasnağın bu farklılığı anlaşılır olmaktadır. Makrome için kullanılan kasnaklar ise daha ziyade tek boyutlu tasarımlarıyla öne çıkarlar. Makrome yaparken kasnağa dolama yapıldığı ve ardından örme işlemi devam ettiği için bu kasnaklarda ayrıca şekil değişiklikleri de olabilmektedir. Elde edilmek istenen tasarıma göre farklı görünümlerdeki kasnaklar tercih edilebilir. Burada örnek olarak iç içe geçmiş iki çember şeklinde ayna yerleştirmeye uygun kasnaklar bulunabileceği gibi tek formda gökkuşağı şeklinde bir kasnak da bulunabilir. Kullanıcılar isterlerse farklı ölçülerde çok sayıda tasarımı tek seferde yapmak adına kasnak seti satın almayı da düşünebilirler. Bu setler çoğunlukla etamin çalışmalarında kullanılan, yaygın ve klasik olarak bilinen ahşap, çember formdaki kasnaklardan oluşmaktadır. Vidalı yapıda, birbirinden orantılı bir şekilde küçük olan çok sayıda kasnaktan oluşan setler; çoklu tasarımlarda ideal bir ürün alternatifi olarak karşınıza çıkar. Kasnak setinin bir avantajı, birbiri ile uyumlu ve ölçek olarak küçülen çok sayıda uygulamayı tek seferde yapabilmenizi sağlamalıdır. Orantılı tasarımlarıyla öne çıkan bu setlerin bir diğer avantajı ise maliyet açısından olmaktadır. Kullanım açısından ele alındığında, makrome tarzı bir iş olan düş kapanı yapımında da kasnak kullanılmaktadır. Vidasız ahşap modelleri, düş kapanı yapımında mutlaka kullanılması gereken bir üründür demek yanlış olmaz. Ev dekorasyonunda özellikle son dönemde büyük bir popülerlik kazanan düş kapanını yapmak istediğinizde, çok sayıda farklı ölçüde edinerek, evinizi süsleyebilecek ya da sevdiklerinize hediye edebilecek düş kapanları yapabilirsiniz. Siz de Ritzz.net’in kasnaklara özel ürün sayfasına hemen göz atabilir; aradığınız özelliklerdeki işleme için kullanacağınız ürün alternatifini uygun fiyatlarla hızlı bir şekilde sipariş edebilirsiniz.

Kasnak İşleme

Nasıl Yapılır?

Kullanım amacına ve istenen özelliğe göre çok sayıda farklı kasnak ile karşılaşılabilir. Bu noktada temel olarak tek bir yöntemden bahsedilemez. Yine de klasik, ahşap bir kasnak için; kaliteli ahşap materyalden üretilen ve zımparalanarak kullanıma hazır hale getirilen ürünler olarak bahsedilebilir. Esnek formda olması gereken bir malzeme olduğundan kullanılan odun cinsi oldukça önemlidir. Kaliteli kasnaklar, kumaş üzerinde faaliyetler tamamlandıktan sonra çerçeve olarak da şık bir dekoratif bileşen olmaktadır.

Makrome Kasnak

Kasnak Pano

Kasnak Fiyatları

Punch Kasnağı

Ahşap Kasnak

Kasnak İşi

Kasnak ile ilgili sorular

Neler Yapılabilir?

Hobi faaliyetlerinde ahşap hobi malzemeleri olarak yoğun kullanılan kasnak ile nakış, etamin, punch, makrome, düş kapanı gibi çok sayıda çalışma yapılabilir. Bu çalışmaların yanı sıra yaratıcılığınızı kullanmak suretiyle de kasnaklardan yararlanabilirsiniz. Çerçeve olarak kullanabilir, silindir formdaki objelerinize süsleme için kullanabilirsiniz.

Ne İşe Yarar?

Kasnakların en önemli özelliklerinden birisi arasına kumaş gerdirilebilen araçlar olmalarıdır. Bu özelliklerinin yanı sıra kusursuz bir daire formu üzerinde örme, dolama ve benzeri uygulamalar da yapılmasına olanak tanır. Daire formun haricinde çeşitli şekillerde ve görünümlerde de alternatifleri vardır. Yaratıcılığınızı kullanarak, kasnağın kullanımında yeni fikirler üretebilirsiniz.

Nerede Satılır?

Kullanım ihtiyacınıza uygun şekil, renk, özellik, hammadde ve fonksiyona sahip kasnağı Rittz.net’te bulabilirsiniz. Uygun fiyat seçenekleri ve hızlı kargo olanaklarıyla beğendiğiniz kasnağı hızlı bir şekilde sipariş edebilirsiniz.