119,99
119,99

Rafya İp

Eskiden büyüklerimizin yapıp bizlere hediye ettiği ama bizim beğenmediğimiz, kullanmak istemediğimiz o örgü eşyalar gün geçtikçe daha fazla değer kazanmaya başladı ve insanların gönlünde kendine özel yer ediniyor. Artık modaya yön veren örgü eşyalar günlük hayatımızın bir parçası oldu, her yerde yanımızda taşır olduk. Hal böyle olunca satıcılar tarafından satılan ürünlerin kalitesi ve güzelliği değişkenlik göstermeye başladı. Gün İçerisinde çok fazla kullandığımız örgü eşyalarımız zaman geçtikçe eskimeye ya da yırtılmaya başladı. Bu tarz durumlar hepimizin canını sıktığı için daha fazla bunlarla karşılaşmamak adına aldığımız ürünün ip türünü incelemeye başladık ve en dayanıklı ip türlerinden birinin rafya ipi olduğunu öğrendik. Bu süreçte gördük ki bu ipten yapılan eşyalar darbelere karşı hızlı kopma ya da hızlı tülerme göstermiyor, ürünün kullanımını ve ömrünü uzatıp kolaylaştırıyor. Bu ip türünün en çok tercih edilen çeşidi de ebruli rafya ipidir. Görünüş olarak birçok renk ipin iyi bir geçişle bir araya toplandığı ip yumağıdır, her renk ve her türlü geçişe sahip olabilmektedir. Halk arasında’ illüzyonlu ip’ diye de tarif edilen bu ip görünüşüyle hem göze hem de ruha hitap etmektedir. Ördükçe değişen rengi, birden fazla rengin bir arada olan muhteşem uyumu sayesinde örgü rafya ip ilk tercihler edilenler arasına girdi. Örgüye yeni başlayanlar ve bu işi severek yapanlar içinde bu ip fazlasıyla ilgi çekici olmuştur. İp alacağımız zaman hangimizin gözü bu renkli örgü ipi seçeneklerine kaymaz ki? Bu ipi satın alan çoğu kişi örgü eşyası olarak çantayı tercih etti. Hal böyle olunca araştırma için rafya ipten çanta yapımı konusunu ilk araştırılanlar arasında oldu. Renkli ve dayanıklı dokusu sayesinde ebruli rafya ipi çanta yapımlarında fazlasıyla tercih edilmektedir, bu ip ile çanta yapımı biraz göz yorsa da sonucu görülmeye değer oluyor ve uğraşınızın karşılığını alacaksınız. Aynı zamanda satış işlemi içinde en çok satılan ve dikkat çeken çantalar bu ipten yapılmaktadır. Rafya ipi türü gereği birçok çeşide ve farklılığa sahiptir, fabrika yapımı türlerinden, tamamen doğal türlerine kadar bu liste uzamaktadır. Seçim açısındanda çok fazla tercih edilmektedir.

Doğal Rafya İpi Nerede Satılır?

Bu ip, saman ipinden yapılmaktadır, yani sağlamlığını samandam almaktadır. Yapı olarak kopma ve tüllenme yapmayan bu ip türünden uzun ömürlü eşyalar örülür. Bu uzun ömürlü ve kullanışlı eşyalara örnek vermek gerekirse; çanta, sepet, şapkalar, dekoratif eşyalar, püsküllü aynalar… Doğal rafya saman ipi sağlam oluşu nedeniyle sabit kullanılan ev eşyalarının yapımında da kullanılır. Bu eşyalara yere serdiğimiz kilimler, içine eşyalarımızı koyduğumuz sepetler, duvara astığımız duvar halıları, aynalar, Amerikan servisler örnek gösterilebilir. Çeşitli türleri bulunan bu ip samanlardan yapılmaktadır. Renkli doğal rafyalar kutlamalarda ve yine eşyalarda kullanılan bir ip türüdür. Renkli olduğu için daha çok süslemelerde, kutlama eşyalarının yapımında tercih edilir. Doğum günlerinde, düğünler ve nişanlarda, törenlerde kullanılan eşyalara doğal rafya ile süsleme yapılır. Rafya ipi satın almak isteyen kişiler ilk önce marka araştırması yaparak bu işe başlamalılar. Bu araştırmayı yaptıktan sonra en çok tercih edilen markayı ve en kaliteli markayı karşılaştırmaları gerekir. Karşılaştırma sonucunda istediği türe en uygun gelen ipi seçip, bir sonraki adım olan satın alabileceği yerleri bulma adımına geçer. Bu adımda internetten ve etrafınızdaki insanların duyumlarından yararlanabilirsiniz. İnternetten almak isterseniz yorumları ve puanlandırmaları iyice incelemeniz gerekebilir çünkü internet alışverişlerinde her ne kadar marka ve bilgileri belirtilse de bazen farklı ürün gönderimi ya da aynı marka adı altında farklı bir marka ürün gönderimi yapılabiliyor. Bu nedenle emin olmadan internetten alışveriş yapmak tehlikeli bir hal alıyor. Satın alabileceğiniz diğer yöntem ise belli başlı bir ip dükkanına gidip satın almaktır. Gidip kendiniz aldığınız zaman ürünün kalitesini ve kopma durumunu bizzat kendiniz gözlemlemiş olursunuz, böyle bir durumda tek bir markaya bağlık kalmanız gerekmez ve bu sayede farklı markaları inceleme şansı bulursunuz, belki gözünüze çarpacak yeni bir fikir ya da daha iyi bir ürün olur. Bu nedenle ip alışverişlerinde ya gerçekten güvenilir bir sayfayı tercih etmeniz gerek ya da gidip kendinizin satın alması gerekir.

Rafya Kağıt İp Fiyatları Ne Kadar?

Rafya Kağıt ip , yukarıda saydığımız çeşitlerden sonra gelen bir başka rafya ipi türüdür. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi farklı türlere ve işlere ayrılabilen bir ip cinsidir, bu ip ile her alanında farklı çeşit çalışma yapılabilir. Bu tür çoğunlukla kağıda benzer görüntüsü ile tanınır. Tıpkı doğal rafya ipte olduğu gibi renkli kağıt rafya ipleri de bulunmaktadır. El işinden, eşya yapımına kadar geniş bir kullanım alanı olan kağıt rafya diğer türlerine göre daha az tercih edilmektedir. Genellikle çanta, dekorasyon eşyaları yapımı ya da süslenimi için kullanılmaktadır, bu konularda çok fazla çalışma vardır ve yapıldıktan sonrada uzun süreli kullanımı mümkündür. Evinizin bir köşesinde, ofisinizde ya da istediğiniz herhangi bir yerde kullanabileceğini bu rafya ipi türleri, dekorasyon açısından da ortama incelik katmaktadır. Bu kadara çok kullanım alanı sonucu rafya ipinden bu kadar çok tür çıkmıştır, her türün özellikleri kendilerini temsil etmektedir.

Kağıt Rafya İp Modelleri

Fiyat aralığı her zaman kalitesine göre değişen kağıt rafya ip fiyatı 30- 40 TL ortalamaya sahiptir. Bu fiyat sizin satın alacağınız ürünün kalitesine, boyasına, içerdiği malzemesine göre farklılık gösterebilir. En iyi ve sizin işinize en çok yarayacak ipi araştırmak burada tekrardan size düşüyor. İnternetten en çok tercih edilen markayı bulabilirsiniz, en az renk akıtan ürünü bulmak için yorumlara göz atabilirsiniz ve en güzeli de yorumlar sayesinde kendi fikirlerinizi edinebilir, buna göre bir yol izleyebilirsiniz. Model olarak yapmak istediğiniz şeyi ve kolay yapımını baz almanız örgü işlemine geçtiğinizde işlerin sizin için daha kolay olmasını sağlayacaktır. İstediğiniz modeli seçtikten sonra kağıt rafya ip modelinizi seçmeniz gerekir fakat bu aşamada diğer türlere oranla daha az model seçeneği vardır. Modeller arası değişiklik kağıdın yapısına, rengine şekline göre değişmektedir. İnternetten veya kendiniz görerek istediğiniz herhangi güvenilir bir kaynaktan ipinizi temin edebilir ve örmeye başlayabilirsiniz.