Alpaca Yün

Çağlar boyunca varlığını sürdüren ve insanlık tarihi boyunca da sürdürmeye devam edecek olan giyinme ihtiyacının karşılanması için geliştirilen tüm yöntemlerin temelinde ‘’örme’’ fiilinin yer aldığı söylenebilir. Liflerden ve çeşitli hammaddelerden üretilen iplik çeşitlerinin, belirli bir sistem ile örülmesi sonucunda, insan anatomisine uygun olarak birbirlerine örülmesi ile başlayan bir hikayenin en önemli bileşeni olan örgü ipi, günümüzde birçok farklı alanda kullanım için tercih edilmektedir. Giyimden dekoratif tasarıma, çok geniş bir kullanım alanıma kavuşan ipler, kalınlığı, uzunluğu ve üretiminde kullanılan hammaddesi yönünden farklılaşsa da, insanlık tarihindeki önemli yerini sabitlemiş durumdadır. Örgü ipi denildiğinde, günümüzde aklımıza gelen özellikle büyükannelerimizin kazak ve yelek örmede kullandığı ip yumağı olmaktadır lakin bu ip artan kullanım alanları nedeniyle farklı standartlara da sahip olabilmektedir. Yumak halinde satılan örgü iplerinin artık hammadde, boy, kalınlık ve diğer çeşitli faktörler açısından çeşitliliği söz konusudur. Özellikle hobi faaliyetlerinde ve giyim ürünlerinin elde yapımında kullanılan birçok farklı ip çeşitlerinden faydalanılabilmektedir.

Örgü İpi Çeşitleri

Evde geçirilen zamanı daha verimli kılmak, bu serbest zaman dilimi içerisinde hem üretkenliğinizi ortaya koymak ve hem de faydalı ürünler ortaya çıkarmak için el örgüsünü tercih edebilirsiniz. Tarih boyunca bilhassa kadınlar tarafından evde yapımı gerçekleştirilen örme işinde, temel olarak kullanımı zorunlu olan malzemeler tığ (iğne) ve ipliktir. Belirli bir örüntünün takip edilmesi sonucunda elde edilebilecek olan eşyalar ise sonsuz çeşitlilikledir. Yaygın olarak bilinenler ise; kazak, yelek, çanta, sepet, dekoratif eşya süsleri olarak sıralanabilir. Tüm bu eşyaların elde yapılmasında kullanılan ip çeşidi ise elde edilecek olan sonucu doğal olarak etkilemektedir. Kalından inceye, pamuktan polyestere pek çok ip çeşidi bulunmaktadır. Her biri kendine has nitelikleri ile evde örgü işinde çeşitli sonuçlar elde edilmesini sağlayan bu ipler arasında yaygın olarak kullanılanı ise pamuk ipidir. Örgü ipleri çeşitleri arasında popüler bir konuma sahip olan pamuk örgü ipleri, temel olarak pamuktan üretilen bir iplik çeşididir. Toplandıktan sonra uygun şartlar altında temizlenen ve ardından liflerine ayrılarak bir bobin yardımıyla sarıdırılan pamuklardan elde edilen bu örgü ipleri; nefes alabilir olmaları, cilde zarar vermemeleri ve doğal malzemeden üretiliyor olmaları sebebiyle çok yoğun olarak tercih edilmektedir. Tığ veya iğne ile örme işlerinde de kolay bir şekilde esnetilip, bükülebilen ipler olmaları nedeniyle kullanıcılarına fayda sağlamaktadır. Giyim sektöründe de genel olarak çok önemli bir yere sahip olan pamuk ipini yumak halinde satın alabilmek, evde giyim ürünleri ve aksesuarlar tasarlamak mümkündür. Kadife ise bir diğer ip çeşididir. Giyim ürünlerinde en sık tercih edilen örgü ipleri arasında yer alan kadife ip sıkı örülebilen ve bu örme sonrasında da çok zarif bir yüzey yaratılmasını mümkün kılan alternatiftir. Ucuz el örgü yünleri seçeneklerine bu sayfada erişebilirsiniz.

Örgü İpi Çeşitleri Nelerdir?

Örgü iplerini çeşitlendiren unsur genel olarak üretimlerinde kullanılan hammaddeler olmaktadır. Farklı hammaddelerden üretilen örgü ipleri doğal olarak farklı özelliklere sahip olmaktadır. Bu noktada genel olarak bilinen ip çeşitlerine; pamuk, yün, kadife, keten, ipek, polyester, polyamid, kağıt gösterilebilir. Bu türlerin her biri kendine has özellikler sunarlar ve farklı tekniklerle örülmeleri gerekebilir.

Hangi Örgü Tipi Tüylenmez?

Temel olarak organik lifler kullanılarak üretilen tüm örgü ipleri, çeşitli faktörlerin etkisi altında belirli bir süre sonunda tüylenmeye müsaittir demek doğru olacaktır. Tamamen doğal malzemelerden üretilen bu organik örgü iplerinin yanında kimyasal malzemeler kullanılarak üretilen ve ağırlıklı olarak dekoratif eşya tasarımında kullanılan örgü ipleri de bulunmaktadır. Bu kimyasal malzemelerden üretilen örgü iplerinde tüylenme söz konusu değildir.

Kalın İp

Kalın örgü ipi günümüzde en çok tercih edilen ip grubudur. Kolay örülmesi, yapılan örgü işinin çabuk ve hızlı bir şekilde tamamlanıyor olması bu sebeplerden başlıcalarıdır. Kalın örgü ipleri ile yapılabilecek başlıca çalışmalar chunky dev battaniye, hırka, kazak, atkı, bere, puf, yastık kırlent gibi ev dekorasyonu üzerine bir çok uygulamaya uygundur. Kalın örgü iplerinde yün, pamuk, penye dolgulu ip seçenekleri mevcuttur. Ayrıca kalın ip kategorisinde kalın merino yün ipleride bulabilirsiniz, bu ipler ile de punch başta olmak üzere tığ ve şiş ile örgü yapmak mümkündür.

Yün Örgü İpleri

yün ip
yün ip

Ritzz.net ‘te Yün örgü ipi çeşitlerine online olarak ulaşabilirsiniz. Bir çok yün ipi çeşidi Ritzz.net üzerinde mevcutttur. Hırka, kazak, atkı, bere gibi aksesuar örebileceğiniz gibi günümüzün popüler el işlerinden punch işi (panç) için uygun yün örgü iplerinin yanısıra, dokumada da yoğun olarak tercih edilmektedir. Amerika ve Avrupa ülkelerinde dokuma alanında ve makrome duvar dekor çalışmalarında en çok tercih edilen gruptur. Yün örgü iplerinde dev yün ipler, kalın yün örgü iplerinin yanısıra ince yün ipi seçeneklerine erişmeniz mümkündür.

Kadife İp

kadife ip fiyatları
kadife ip fiyatları

Kadife örgü ipi, yumuşak dokusu ve kolay örülmesi ile hem yaptığınız örgü çalışmalarınızda elde edilen ürünün kaliteli duruşunun yanı sıra çabuk bitmesi de ayrıca avantaj sunmaktadır. Kadife örgü ipleri ile bebek battaniyesi , yastık kırlent gibi ev dekorasyonu örgülerinin yanısıra, yumuşak dokusunun amigurumi oyuncak yapımında kullanılmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Kadife ipler ile ayrıca atkı, bere, hırka gibi örgüler yapmakta uygundur. Kadife ip ile neler yapılır sorusuna son olarak eklenecekler ise, yeni dönemde yaygın tercih edilen makrome gökkuşağı, punch (panç) ve dokuma işlerinde de kullanıma uygundur. Uygun kadife ip fiyatları seçeneklerine yine Ritzz.net üzerinden erişebilirsiniz.

El Örgü İpleri

Pamuk, yün, polyester el örgü ipi seçenekleri Ritzz.net’te. Yarnart, Lanea, Ritzz gibi başlıca markaların el örgü iplerini bulabilirsiniz. Amigurumi, makrome, punch gibi bir çok çalışmalar için kullanabileceğiniz örgü ipleri mevcuttur. Pamuk iplerimiz ile hırka, kazak, yazlık örgüler, çanta, amigurumi gibi bir çok çalışma yapabilirsiniz.

Ayrıca Kağıt ip ise günümüzde yeni trend olan bir ip türüdür ve yaygın olarak çanta ve aksesuar gibi çalışmalarda kullanılmaktadır. %100 kağıt kullanılarak üretilmektedir ve geniş renk yelpazesine sahiptir. Tığ ile örmeye uygun hafif sert bir yapıda bir ip türüdür.

Ebruli İpler

Birbirinden renkli ebruli örgü ipi seçeneklerini online satın alma imkanı Ritzz.net adresinde. Yarnart örgü iplerinin ebruli örgü ip uygun fiyat ve renk seçeneklerine ister kapıda nakit ödeme, ister kredi kartı ile güvenli olarak online ödeme ile ücretsiz kapıda ödeme seçenekleri ile satın alabilirsiniz. Ebruli iplerimiz ile yapacağınız bir çok çalışma kendine has ve değişik desen ve dokularda sonuçlar verecektir.

Pamuk İpi

Örgü işinde yaygın olarak tercih edilen ip grubu pamuk örgü ipidir . Başlıca kullanılabilecek çalışmalar Amigurumi, Punch, Dokuma ve  makrome çalışmalarının yanısıra, şiş ve tığ işi uygulamalar ile bir çok hırka, kazak, yazlık örgülerin yanı sıra çanta, yazlık çanta, duvar dekoru, runner, supla gibi çalışmalar için ideal pamuk ipler mevcuttur. Amigurumi ipleri için tercih edilen grup pamuklu ip çeşitleri arasında en çok tercih edilen.

Örgü İpleri

Örgü İpi Kullanım Alanları Nelerdir?

Giyim sektörünün baş materyallerinden olan ipler, evde örgü faaliyetlerinde kullanılmaktadır. Örgü ipleri, üretildikleri hammaddelere ve kalınlıklarına göre birbirlerinden ayrılmaktadır. Bu özellikleri de doğal olarak kullanım alanlarını çeşitlendirmektedir. En genelden başlamak gerekirse, evde giyim ürünleri örmeyi hedefliyorsanız tercih edeceğiniz ipin türü de buna uygun olmalıdır. Kazak, yelek ve benzeri giyim ürünleri, cildinizle sürekli olarak temas edeceğinden organik materyallerden üretilen örgü ipleri en doğru seçim olacaktır. Yün ve pamuk örgü iplerini bu tip ürünleri örerken tercih edebilirsiniz. Bu aşamada ise mevsime yönelik ayrımlar ortaya çıkacaktır. Pamuk ipi ile öreceğiniz kıyafetler genel olarak nefes alabilir bir yüzeye sahip olduklarından yaz aylarında kullanacağınız parçalarda tercih edebileceğiniz ip alternatifi olabilir. İnce ve kısa örgü işlerinizi bu ip ile yapabilir; yaz sıcaklarında rahat edeceğiniz parçalar tasarlayabilirsiniz. Yün örgü ipleri ile ise daha kalın parçalar tasarlayabilirsiniz. Vücudunuzu sıcak tutacak olan kazaklar, yelekler, sweatshirtler örebilirsiniz. Kışlık giyim parçalarında kalın ipi kullanmak, ördüğünüz parçaların sizi soğuk havalarda sıcak tutmasını sağlar. Öte yandan organik olmayan hammaddelerden üretilen örgü ipleri de mevcuttur. Polyester, polyamid, akrilik hammaddelerden üretilen örgü ipleri ise giyimden ziyade daha çok dekoratif parçaların tasarımında tercih edilebilir. Örneğin, evinizdeki televizyon koltuğunu süslemek üzere bir örtü örmeyi planlıyorsanız, bu tip ip alternatiflerinden faydalanabilirsiniz. Kimyasal malzemeler kullanılarak üretilen bu örgü ipleri evdeki eşyaların süslenmesinde kullanılacak birçok örgü işlerinde kullanılabilir. Bu yaygın olarak bilinen örgü iplerinin yanı sıra keten, alpaka, ipek ve benzeri ip çeşitlerini de kullanarak birçok hobi tasarımını ortaya koyabilirsiniz. Renkleriyle, kalınlıklarıyla ve dokularıyla çeşitlenen çok sayıda ip keşfetmek üzere Ritzz.net’i ziyaret edebilir; ürün sayfasında yer alan örgü ip çeşitleri arasından ihtiyacınıza uygun olan modeli sipariş ederek çalışmalarınıza hemen başlayabilirsiniz. Minimal iplerin yanı sıra dev örgü ipi çeşitlerine göz atabilir, kullanım alanınıza uygun olan alternatifi belirleyebilirsiniz.

El Örgü İpi

Örgü İpleri ile Neler Yapılabilir?

Evde hobi amacıyla kullanılan örgü ipleri ile yapılabilecek olan faaliyetler oldukça geniştir. Temel olarak tek bir tasarım hedefi söz konusu olmamakla beraber, kullanıcılar kendi yaratıcılıklarını kullanarak yapabilecekleri tasarımların sınırlarını da genişletebilirler. Temelde evde giyim ürünleri, çanta, bere, eldiven ve atkı gibi parçalar örmek isteyenler için bu alanlarda kullanıma uygun çeşitli örgü modelleri yer almaktadır. El örgü ipleri seçiminde daha önce de belirtildiği üzere genel olarak cilde temasta herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmayacak ve cilde nefes aldırabilecek organik örgü ipleri tercih edilmelidir. Keten, ipek, pamuk, bambu lifinden üretilen ip çeşitleri giyim ürünlerinde gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Örgü işi ile eviniz için bir dekoratif aksesuar tasarlamayı da düşünüyor olabilirsiniz. Örneğin; amigurumi oyuncaklar tasarlamak, makrome işi ile duvar süsleri tasarlamak niyetinde olabilirsiniz. Bu tip tasarımlarda yoğun bir örme işi olacağından ve cilt ile temas söz konusu olmadığından polyester örgü iplerinden yararlanabilirsiniz. Şiş ve tığ kullanmak suretiyle belirli bir kasnak formatı veya obje üzerinde örme yapmanızı mümkün kılan bu örgü iplerinin renk, boy ve kalınlık açısından çok sayıda alternatifi bulunmaktadır. İster vazolarınızı giydirmek için, ister örgü oyuncaklar tasarlamak için kullanabileceğiniz bu örgü iplerinde yaratıcılığınızı kullanarak daha birçok hobi faaliyetini hayata geçirebilirsiniz. Polyester örgü ipleri ile saksılarınızı kaplayabilir, sepet ve çantalar tasarlayabilir, duvar süsleri oluşturabilirsiniz. İplerin fiyatları tercih edilen ürünün hammaddesine, kalınlığına, uzunluğuna, gramajına göre çeşitlenebilmektedir. Bu noktada esasında yapılacak olan hobi faaliyeti dikkate alınarak yola çıkmak gerekir. Daha önce de belirtildiği üzere eğer giyim ürünleri için ip aranıyorsa, bu alanda kullanıma uygun organik örgü iplerine göz atılmalıdır. Bu alanda örgü de kullanmak için ip cinsine karar verdikten sonra fiyat için belirleyici olan unsur ürünün miktarına yönelik unsurlar olacaktır. Örneğin kışlık kıyafetleri örmek üzere kullanılacak olan kalın örgü ip fiyatları doğal olarak aynı türdeki daha ince iplere kıyasla daha yüksek fiyatla karşınıza çıkabilir. Buna ek olarak gramaj ve boy detayları da fiyat üzerinde etki yaratan unsurlar olmaktadır. Siz, Ritzz.net’in örgü ip modellerinin yer aldığı ürün sayfasına hemen göz atabilir; kullanım ihtiyacınıza ve alanınıza uygun özelliklerdeki modeli belirleyerek en avantajlı fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Örgü İpiyle Neler Yapılır?

Başta giyim olmak üzere birçok hobi faaliyetlerinin gerçekleştirilebilmesi için önemli bir gereklilik olan örgü ipleri ile yapılabilecek olan faaliyetlerin bir sınırı olduğu söylenemez. İster mevsimlere uygun kıyafetlerinizi örmek üzere örgü iplerini kullanabilir ister eviniz için dekoratif tasarımları yapmak üzere örgü iplerini kullanabilirsiniz. Renk, doku, hammadde, boy ve ölçü alternatifleri ile ihtiyacınıza uygun seçeneği belirleyerek çalışmalara başlayabilirsiniz.

Örgü İpi Fiyatları

Örgü İpi Nereden Alınır?
Evde örgü faaliyeti yapmak isteyenler için aradıkları türde, renkte ve ebatta bir çok çeşit ve seçeneğe uygun fiyatlar ile Ritzz.net üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca buradan da diğer ürünlerimize göz atabilirsiniz.