Düğme

Düğme, bir kıyafetin hem görünüm hem de işlevsel açıdan tamamlayıcı bir unsurudur. Düğme olmadan hırka, ceket, yelek gibi kıyafetlerin iliklenmesi ve kapanması fermuar, kemer ya da kuşak yardımı ile gerçekleşebilmektedir. Ancak düğme çeşitleri sayesinde her tür kıyafet ve aksesuar rahatlıkla iliklenebilmekte, estetik olarak da tam ve eksiksiz bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Düğme, genellikle çok dikkat edilen bir unsur olmasa da aslında kendi içinde birçok çeşit barındırmaktadır. Çeşitliliğinin yanında düğmeler büyüklük, küçüklük, malzeme, renk ve şekil açısından farklılık göstermektedir. Bebek düğmesi ile başlayan düğme yelpazesi taşlı düğme ile devam eder, ceket düğmesi, yelek düğmesi, çoban düğmesi, ahşap düğme, çıt çıt düğme ile de giderek çeşitlenir.

Düğmeler, örgü işlerinde ve tekstil ürünlerinde sıkça tercih edilmektedir. Yetişkinler, bebekler ya da çocuklar için örülen yelek, hırka ya da panço gibi kıyafetlerde düğme çok önemlidir. Çünkü her el işi ya da örgü modeli kuşak ya da fermuar gibi aksesuarları kaldırmaz. Bu nedenle düğme ilk tercihtir. Yapılan işin rengine, dokusuna ve modeline göre seçilecek olan düğme çeşitleri değişebilmektedir. Düğme fiyatları ise oldukça ekonomik ve makul seviyelerdedir. Web sitemiz üzerinde yer alan düğmeler renk, doku ve tür açısından oldukça zengin olmakla beraber fiyat aralığı da her bütçeye uygundur. En düşük fiyatlı düğme 0,55 krş iken en pahalı düğme 3,20 TL fiyatındadır.

Düğme Çeşitleri

Düğme modelleri ve çeşitleri çok farklı kıyafet modelleri ve tasarımlarda kullanılabilmektedir. Düğme çeşitleri modelleri açısından renk, desen, doku ve malzeme gibi açılardan farklılık göstermektedir. Hırka düğmeleri bebek düğmesinden daha büyük ve dokulu olabilmektedir. Diğer yandan bebek düğmeleri de diğer düğme çeşitlerine göre daha renkli, örgü hırka ve yeleklere daha uygun ve küçük boyutlu olabilmektedir. Metal düğme çeşitleri ise genellikle ceket modelleri için tercih edilebilmektedir. Antik model, vintage model ya da standart metal düğmeler blazer ve normal ceket modellerinde ilikleme düğmesi ve kol düğmesi olarak kullanılmaktadır. Düğme çeşitleri arasında yer alan çoban düğmeler ise genellikle kalın dokulu örgü hırkalar için tercih edilebilmektedir. Bu sayede hırka iliklenirken örgü ilmeklerine zarar vermez ve örgünün muntazam durmasını sağlar.

Başlıca düğme çeşitleri hırka düğmeleri, büyük düğme, minder düğmesi, vintage düğme, taşlı düğme çeşitleri, ahşap düğme, kapitone düğmesi, iliksiz düğme, pardesü düğmesi, inci düğme, çoban düğme şeklinde sıralanabilir. Düğme modelleri ile birçok örgü işinde kullanıma uygundur. İster dekoratif amaçlı çanta, atkı, bere, amigurumi oyuncaklarda kullanınlacağı gibi aynı zamanda hırka, yelek, pardesü, mont, ceket, gömlek gibi giyimde de kullanılmaktadır. Tahta düğme, blazer ceket düğmeleri gibi düğmeler günümüzde sıklıkla tercih edilsede, bebek düğme çeşitleri de hem renkleri hemde fiyat seçenekleri bakımından yoğun olarak kullanılmaktadır. Düğme fiyatları modeline, kullanılan malzemeleye ve ebatlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Toptan düğme fiyatları ise talep edilen miktar ve üretim süresine göre fiyatlandırılmaktadır. Düğme satın al seçeneğine websitemizden erişmeniz mümkündür.

Gömlek Düğmesi

Düğme, renk ve ürün kalitesi açısından bir kıyafeti gösteren önemli bir detaydır. Gömlek düğmesi, gömleğin kalitesini rengi ve dokusu ile ortaya koymaktadır. Gömlek düğme çeşitleri genellikle pastel tonlarında, yuvarlak ve dört delikli olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak gömlek düğmelerinde renk aralıkları ve dört delikli olma durumu değişebilmektedir. Bazı gömleklerde koyu ton düğmeler de tercih edilebileceği gibi üstten dikiş yerine alttan dikişli düğmeler de kullanılabilmektedir. Renk ve tür farklılıkları gömleklerde muazzam bir değişim yaratabilmektedir.

Gömlek düğme fiyatları ise düğmenin boyutuna göre değişebilmektedir. Gömlekler için olan düğmeler 21 mm ve 16 mm ölçülerindedir. Her bir gömlek düğmesi, makul fiyatlarla kullanıcılara sunulmaktadır. 21 mm gömlek düğmesi ile 16 mm düğme fiyatı arasında çok düşük bir fiyat farkı vardır. Bu fiyatlarla bir gömlek için ortalama 10 TL ile 14 TL gibi bir fiyat aralığında düğme ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Bebek Düğmesi

Bebek ürünleri hem renk hem de tasarım açısından oldukça renkli ve çeşitlidir. Bebekler için genellikle el örgüsü ya da tığ örgüsünden yelek, hırka, elbise, mevsimlik kalın hırka gibi kıyafetler üretilebilmektedir. Bebek ürünleri çok renkli ve çeşitli olabildiği için bu ürünlerde kullanılacak bebe düğme çeşitleri de şekil, renk ve desen açısından farklılık göstermektedir.

Oldukça ilgi duyulan bebek yelekleri ve hırkaları için bebek yelek düğmesi ile bebek hırka düğmeleri simli, renkli, yuvarlak, kare ve farklı şekillerde olabilmektedir. Özellikle bebek düğmelerinde çiçek, kalp, kar tanesi gibi desenli ve şekilli düğmeler çok ilgi görmektedir. Bebek ürünlerinde kullanılan düğmeler renk ve tasarım açısından çeşitli olduğu için kullanıldığı örgü işlerinde de renkli ve neşeli tasarımlar meydana gelmektedir.

Bebek düğme fiyatları diğer düğme fiyatlarına kıyasla oldukça uygundur. Düğme çeşitleri arasında en uygun fiyata sahip olan bebek düğmeleri genellikle üstten iki dikişli olarak üretilmektedir.

Ahşap Düğme

Tasarımda ve dekorasyonda doğal dokulardan yana olan akım, düğme modelleri ve çeşitlerinde de kendisini göstermektedir. Düğmeler, genellikle kıyafetlerin renklerine uygun renk seçeneklerinde üretilmektedir. Aynı zamanda bu uyum düğmelerin dokusunda da aranmaktadır. Son dönemlerde doğal tasarım tekstil ve moda alanında ön planda olduğu için düğme alanında da ahşap düğme rağbet görmektedir. Ahşap düğme çeşitleri hırkalar, bohem çantalar, yelek ya da panço gibi ürünlerde hem aksesuar hem de ilikleme için kullanılabilmektedir. Büyük ahşap düğme modelleri daha çok mevsimlik hırkalarda, ilikleme ve bel kuşağı için kullanılırken doğal bir doku ve tasarım bütünlüğü ortaya koymaktadır. Bununla beraber el işi çantalarda da büyük boy ahşap düğmeler tercih edilmektedir. Ahşap bebek düğmesi ise benzer şekilde doğal bir doku ve görsel bütünlük için mevsimlik kalın hırkalarda tercih edilebilmektedir. Doğal ahşap malzemeden üretildiği için bebekler nezdinde tehlike arz etmemektedir.

Ayrıca çeşitli hobi malzemeleri ve örgü malzemelerine de sitemiz üzerinden erişebilirsiniz.

Düğmeler ile yapılabilecek çalışmalar arasında amigurumi örgü oyuncaklarda göz yapımı da söz konusudur. Genel olarak yurt dışında geniş bir kullanım alanı mevcuttur bu bakımdan. Birçok örgü çalışmasında da dekoratif amaçlı tahta düğme, hand made yazılı ahşap düğmeler, lazer yazılı düğmeler, renkli ve pastel tonlara sahip polyester düğmeler ilgi çekici sonuçlar elde etmenize olanak sağlayacaktır.