-46%

Makrome Malzemeleri

Deniz Kabuğu

29,90

Ahşap Diş Kaşıyıcı ve Emzik Klipsleri

Ahşap Kaktüs Figür

32,00

Anahtarlık Malzemeleri

Telli Kanca 2 CM Gold (Adet)

4,30
-5%
36,90169,00

Yardımcı Malzemeler

Soğuk Silikon Yapıştırıcı

20,0037,50

Yardımcı Malzemeler

Mıknatıs Neodyum Dairesel

4,5116,05
99,99149,99

Makrome Malzemeleri

Makrome tekniği, çeşitli amaçlarla uzun zamandır kullandığı bir zanaattır. El becerisine ve tekniğin kavranmasına dayalı olan makrome, spesifik alanlarda popüler olmaktadır. 1960 ve 1970’lerde dünya genelinde yayılan bir akım sayesinde yaygınlık kazanan makrome, bugün yeniden yaşam tarzlarımızda yer alışı ile boho, bohem ya da bohemian tarz bir moda anlayışını, minimal bir mekan tasarımını yansıtmaktadır. Makrome uzun yıllardır bilinen bir teknik olduğundan dolayı zaman içinde makrome teknikleri gelişerek değişmiş, bu sayede bugün farklı malzemeler ve teknikler sayesinde oldukça hoş, estetik değeri yüksek ve gündelik hayatta kullanılabilecek ürünlerin tasarımı ve bireysel olarak üretimi mümkün olmuştur. Makrome ürünleri ile gerek giyim ve aksesuar gerekse dekorasyon ürünleri ile ev eşyalarının yapılabilmesi mümkündür. Makrome el becerisi, tasarım zevki ve bir noktada el emeği sabrı gerektirdiğinden ortaya çıkan ürünler mutlak surette estetik değeri yüksek, minimal ve benzersiz bir sanat eseri özelliğini yansıtmaktadır. Makrome tekniğinde kullanılan düğümleme yöntemleri, ürünlerin tasarım açısından çeşitlilik kazanmasına, şekil ve boyut esnekliğinin ortaya çıkmasına olanak tanımaktadır. Bu açıdan bakıldığında yalnızca makrome ipi ile değil deri ya da farklı özellikteki kumaş ve iplerden de makrome tekniği kullanılarak ürün çeşitliliği elde etmek mümkündür. Dilerseniz hobi malzemeleri kategorimize de göz atabilirsiniz.

Makrome ile çeşitli ürünler üretebilmek için farklı nitelikte ürün ve malzemelere ihtiyaç vardır. Makrome ürünleri el sanatı icra etmek isteyen kişiler için çeşitlilik göstermekle beraber salıncaktan anahtarlığa, kapı süsünden çantaya, minder ya da kırlent kılıfından sandalye ve duvar süsüne kadar birçok çeşitle karşılaşılabilmektedir. Makrome yapımında keten, kenevir, deri, jüt, sicim ya da deriden yapılan kordon biçimli kalın makrome ipleri kullanılmaktadır. Makrome ipi olarak düşünülebilen bu kalın sicim ya da ip, elyaf kaplama yapısı ile oldukça sağlam ve dayanıklıdır. 

Makromeye yeni başlayanlar ya da bir süredir makrome ile ilgilenenlerin kullanabilecekleri malzemeler çeşitlilik arz etmektedir. Makrome tekniği el becerisi ile doğrudan ilgili olduğu için çeşitli düğüm teknikleri ile ipliklerin ve yardımcı malzemelerin kullanılması tecrübe ve el alışkanlığı gerektirmektedir. Bu nedenle makromeye ilk başlayanlar için genellikle çalışması daha rahat ve kolay yardımcı ürünler tavsiye edilmektedir. Ancak bir süredir makrome ile uğraşanlar makrome gökkuşağı malzemeleri ile makrome salıncak malzeme gibi zorluk derecesi bir nebze daha ileri olan çeşitli malzemeler ile rahatlıkla çalışabilmektedir. Bu açıdan makrome ile ilgilenenler için hem yeni başlangıç seviye kitleri hem de ileri düzey çalışabilenler için karmaşık ancak tecrübe isteyen çalışma kitleri temin edilebilmektedir. Rahatlığı, sıcaklığı, doğallığı, sanatı ve beceriyi ifade eden bohem yaşam tarzının önde temsili olan makrome sanatının temelinde çeşitli özellikle makrome ipleri yer almaktadır. Makrome ürünleri arasında ilk sırada yer alan makrome ipleri renkli, simli, büklüm ipler olmak üzere kalın ve ince makrome ipleri de yer almaktadır. Makrome ipinin dışında gerekli olan malzemeler ise yardımcı malzemeler olarak adlandırılabilir. Bu malzemeler yapılmak istenen proje ya da ürüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genellikle dekoratif tasarımda doğallık arayanların tercihi ahşap boncuk, kasnak, anahtarlık halkası, ahşap ya da metal çubuklardır. 

Makrome ürünleri fiyat aralıkları ise oldukça makul seviyelerdedir. İster hobi amaçlı ister üretim amaçlı makrome yapılsın hem makrome temel malzemeleri hem de yardımcı ürünler genellikle uygun bütçe sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Makrome Anahtarlık Malzemeleri

Makrome tekniği kullanılarak yapılabilecek birçok ürün bulunmaktadır. Makromeye giriş seviyesinden başlamak isteyenler için makrome anahtarlık zorlanmadan yapılabilecek tasarımlar arasındadır. İster kuş tüyü isterse merdiven düğümü ile yapılabilecek olan makrome anahtarlıklar, estetik açıdan da büyüleyici olabilmektedir. Tek renk makrome ipi ile yapılabileceği gibi gökkuşağı modeli iplerden, simli ya da büklüm makrome ipi kullanılarak da anahtarlık yapmak mümkündür. 

Makrome anahtarlık yapımı için öncelikli olarak nasıl bir model üzerinde çalışmak istenildiği kararlaştırılmalıdır. Bu nedenle motif ya da tasarım örnekleri araştırılarak işe başlanabilir. Anahtarlık modeline ve motifine yönelik araştırma sonucunda kullanılacak makrome ip çeşidi ve rengine karar verilir ve iple beraber anahtarlık kancası ya da halkası temin edilir. Eğer anahtarlık modelinde ahşap boncuk ya da farklı dekoratif malzemeler de kullanılabilmektedir. Anahtarlık için tercih edilebilecek makrome düğüm teknikleri arasında baklava deseni, kare düğümler, merdiven modeli gibi çok çeşitli motifler denenebilmektedir. Aynı zamanda son zamanlarda sıkça yapılan kuş kanadı modeli de makrome anahtarlık modeli olarak son derece şık ve bohem bir tarz oluşturmaktadır. Bunun için makrome ipi anahtarlığa düğümlenir. İpin uzunluğu arzu edilen kuş kanadı büyüklüğüne oranla kesilir ve düz makrome düğüm tekniği atılarak devam edilir. Makrome iplerinin açıkta kalan kısımları makas ile kesilerek tarak yardımı ile ipler taranır ve saçaklarından açılmış olur. Bu şekilde yumuşacık görünümlü muhteşem bir anahtarlık üretmiş olunur. 

Makrome anahtarlık fiyatı makrome ürünleri arasında en makul fiyatlı olanıdır. Bunun için gerekli olan sadece küçük bir miktar makrome ipi/ipleri ve anahtarlık halkasıdır. Bu iki ürün sadece çok uygun fiyatlı anahtarlıklar tasarlanabilmektedir. 

Makrome Kapı Süsü Malzemeleri 

Çeşitli makrome teknikleri ile geliştirilebilecek ürünler arasında duvar süsü, kapı süsü, ayna, aksesuar, saksı ya da kırlent kılıfı gibi seçenekler vardır. Hayal gücünü yaratıcı şekilde kullananlar ise makrome ile oldukça estetik ve kullanışlı ürünler geliştirebilmektedir. Bu sayede hem hobi olarak hem de bir ürün kullanımı olarak fayda gözetilebilmektedir. 

Ev dekorasyonu ile mekan dekorasyonu trendleri ele alındığında bohem tarzı tasarım ve minimal tasarım son dönemin öne çıkan akımları arasındadır. Öyle ki giyim tarzından tasarıma, hobi faaliyetlerinden yaşam tarzına kadar etkili olan bu akımlar, beraberinde bazı faaliyetleri getirmiştir. Son dönemin öne çıkan dekorasyon fikirleri ile beraber duvar süsleri ile kapı süsleri öne çıkmaktadır. Duvar süsleri artık yalnızca çerçeve, tablo ya da aynalardan ibaret olmamakla beraber kapılar için de son derece cezbedici bazı dekoratif adımlar kaydedilebilmektedir. 

Makrome kapı süsü son zamanlarda öne çıkan eşsiz bir tasarım zevkini ortaya koymaktadır. ister giriş kapısının iç ve dış tarafları isterse evdeki farklı bir kapı olsun, makrome kapı süslemeleri sayesinde genel olarak mekan enerjisi değişmektedir. Dekorasyon açısından en son trendler arasında yer alan öge ise bebek ve çocuk odası kapı süsleridir. Genellikle bebek ve çocuk odalarının kapıları için dekoratif ürünler kullanılsa da makrome bebek kapı süsü hem genel olarak eve hem de bebek odasına eşsiz bir hava katmaktadır. 

Makrome bebek kapı süsü yapımı oldukça kolaydır. Genellikle bebeğin ismine özel yapılabilen bu kapı süsleri için renklerin belirlenmesi gereklidir. Daha sonra büklüm makrome ipi ile renkli ipler temin edilmelidir. Yuvarlak bir tasarım tercih edildiyse halka temin edilir ve halkanın etrafı standart makrome düğümleri ile örülür. Fazla iplikler kesilerek püskül havası verilir. Bebek ismi için hazır isim plakaları kullanılabilmektedir. Sonrasında halkanın alt kısmında uygulanmak istenen motif ya da model çalışılmaya devam edilir. Bu açıdan kız ve erkek bebekler için çeşitli hayvan figürleri ile melek ya da kuş kanadı, gökkuşağı, bulut, yaprak gibi motifler ve ögeler tercih edilebilmektedir. 

Bebek kapı süsü için tercih edilecek tasarıma bağlı olarak bu ürünün fiyatı değişebilmektedir. Yalnızca bir gökkuşağı tercih edilecekse renkli makrome ipleri ve metal çubuklar iş görecektir ve düşük maliyetli olacaktır. Ancak halka içerisinde isim olan ve figür tasarımı da isteyen süsler bir kademe daha fazla ürün kullanımı gerektirdiğinden çok az bir düzeyde pahalı olabilmektedir.  

Makrome Malzemeleri Genel Sorular 

Makrome Malzemeleri Neler?

Makrome, temelde düğümleme tekniğine dayanan bir el sanatı olduğu için el işçiliği gerektirmektedir. Bu nedenle makromede kullanılacak olan temel malzeme çeşitli makrome ipleridir. Bu ipler simli, pullu, renkli, büklüm, halat makrome, ince ve kalın makrome ipleri olarak çeşitlilik arz etmektedir. Makrome için temel malzemenin yanında bir de farklı tasarım ve tekniklerin yapılabilmesi adına yardımcı malzemeler kullanılmaktadır. Anahtarlık kancası, bambu halka, ahşap ya da cam boncuk, makrome salıncak kiti, ayna kasnağı, çanta halkası, küpe halkası ile sabitleyici sprey gibi ürünler makrome tasarımlarında sıklıkla kullanılmaktadır. 

Bu malzemelerin haricinde bir de makrome düğüm işlemlerinin rahatlıkla yapılması için düz ve kaydırmaz bir zemine ihtiyaç olabilmektedir. Bu konuda tercihen makrome çalışma tahtaları da makrome malzemeleri arasına dahil edilmektedir. 

Makrome Malzemeleri Nereden Alınır?

Makrome son zamanlarda oldukça popüler bir hobi ve tasarım yöntemi olarak ortaya çıktığı için bugün birçok yerde ve farklı girişimler tarafından makrome ürünleri satılmaktadır. İster hobi olarak ister ürün üretimi amacı ile yapılsın makrome yapımının belirli incelikleri vardır. Bu konuda kullanılan makrome iplerinin kalitesi, yapısının bozulmaması, iplerin sağlamlığı gibi hususlar makrome ürününün farkını ortaya koyacağı gibi ürünün kendini göstermesi açısından da bir adım önde olmayı sağlayacaktır. Bu açıdan hem yüksek müşteri memnuniyeti, ürün kalite ve çeşitliliği ile hem de yaratıcı ve ilham veren fikirler için Ritzz en çok tercih edilen adreslerin başında gelmektedir. Ürün çeşitliliğinde son dönem trendlerin takip edilerek müşterilere kalite ve memnuniyet esaslarının gözetilerek sunulması Ritzz’in sanat, üretim ve estetik alanındaki aranılan isim olmasını sağlamaktadır.

Daha fazla ürünler için buradan diğer ürünlerimize göz atabilirsiniz.