Amigurumi İpinden Neler Yapılır?

himalaya-amigurumi-ipi

Amigurumi İpinden Neler Yapılır?

 

Hobi dünyasında en popüler olan seçeneklerden biri olarak amigurumi denilen tığ işi, Japon tekniği ilk sıralarda yer alıyor. Amigurumi öyle sevildi ki, artık yeni doğan bebeklerden geniş yaş skalasındaki çocuklara kadar ellerinde bu oyuncaklardan görmek mümkün oluyor. 

Oldukça eğlenceli bu hobiye başlama nedeniniz, çevrenizdeki çocuklara ya da kendi çocuklarınıza bütçe dostu, aynı zamanda da sağlıklı oyuncaklar üretmek olabilir. Üstelik süs olarak da bu tür oyuncakları yaparak evinizin her köşesine koyabilirsiniz. 

Hem çok ilgi çekici hem de rahatlatıcı bu hobi tüm dünyaya dalga dalga yayılmış durumda diyebiliriz. Ülkemizde de çokça adı duyulmaya başlamış durumda ve hanımlar da bu konuda kendilerini daha da geliştirmeye başladılar. Aslında bizim kültürümüzden çok uzak olmayan bu örgü kültürü ülkemize de yakın olduğu için çok sevilmeye devam ediyor. 

amigurumi ipiHem bir şeyler üretip hem de el sanatlarıyla ilgili becerilerini geliştirmek isteyen hanımlar için pek çok hobi kursunda amigurumi dersleri veriliyor. Hem hayatınıza bir hobi katarak bu işi geliştirip hem de sevdiklerinize bu sevimli oyuncaklardan örerek keyifli zaman geçirebilirsiniz. 

Bu oyuncak yapma sanatını keşfeden kadınlar, artık bebeklerine ve çocuklarına kimyasal içerikli oyuncaklar almayı bırakarak bu tür sağlıklı oyuncakları yapmaya başlamış ve bu günümüzde çok yaygın hale gelmiş olarak görünüyor. 

Özellikle piyasada kanserojen içerikli pek çok oyuncak bulunurken amigurumi sanatını yapanlar da genelde çocuğunun oynadığı oyuncakların hijyenik, sağlıklı ve güvenilir olmasını tercih eden anneler oluyor. 

Amigurumi için Uygun Malzemeler

Amigurumi sık iğne tığ örgüsü uygulanarak yapılan bir hobidir. Amigurumi için belli malzemeleri temin ettikten sonra bu işi seviyorsanız hemen başlayabilirsiniz. 

Amigurumi için gerekli malzemeleri hem uygun hem de kaliteli olarak Ritzz.net size hobilerinizde eşlik etmek üzere çeşitli ürünleri bir arada tüm güvenilirliğiyle sunuyor. 

Amigurumi için gerekli hobi malzemeleri şöyle sıralanabilir:

 • Amigurumi ipi
 • İnce uçlu tığ
 • Oyuncağın içi için elyaf
 • İlmek işaretleyici
 • Süsleme için gerekli zevkinize uygun malzemeler 
 • Makas

Bunlarla birlikte istediğiniz şekillerde bebekler, figürler yaparak hem hayatın yoğun temposundan kaçıp biraz rahatlayabilir ve ruhunuzu dinlendirebilir hem de bu ürünleri hobi boyutundan ileriye götürüp satışa sunabilirsiniz. Kendine yepyeni bir alan açmak isteyen kadınların severek yaptığı bu işten para kazanması da bu işi daha da keyifli hale getiriyor. 

Amigurumi için İp Seçimi 

Amigurumi ipi tercihi bu hobide oldukça önemli bir nokta oluyor diyebiliriz. Burada tercih edeceğiniz amigurumi ipinin öncelikle oyuncağın uzun ömürlü olması için kopmayan türden olmasına dikkat etmek gerekir. 

Her çeşit ip bu işte kullanılsa da yine de tüylenme yapmayan ve ince iplerle, daha kullanışlı ve hoş görünen oyuncaklar yapmak mümkün oluyor. 

Amigurumi ipi için Ritzz.net tam seveceğiniz ürünleri size sunuyor. Yıpranmaya, aşınmaya karşı dayanıklı ipleri tercih ederek siz de dilediğiniz renk ve motifleri bir araya getirebilirsiniz. Özellikle bebek yapacaksanız ten rengi iplikler bu iş içinamigurumi ipi ritzz koton ince pamuk orgu ipi diy uygun olabiliyor. Genelde orta kalınlıkta iplikler bu konuda ideal olanlardır.

Yine de burada daha net seçimler yapmak isterseniz bu işi bilenlerden ip tavsiyeleri şu şekilde olabiliyor:

 • %100 pamuk iplik
 • Pamuk karışımlı iplik
 • Akrilik iplik 

Amigurumiye Başlayacaklar İçin Uygulamalar

Amigurumiye başlamak istiyor ancak buna nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Sık iğne ve tığ işi bilmeyenler için özellikle internette amigurumi videoları size bu konuda fikir verecektir. 

Bununla birlikte öncelikle yapacağınız şekli kafanızda belirlediğinizde bu konuda yol almak daha kolay olacaktır. Tarife göre işe başlayabilir ve ilmek artırma ve eksiltme yöntemiyle oyuncağınızı oluşturabilirsiniz. Amugurimi ipi tercihiniz, istediğiniz renklerde size sunulmuş olarak Ritzz.net sayfasında, el emeğinizi en çok destekleyen kalitede yer alıyor. 

Örgü işleminiz bitince oyuncağınızın içini elyafla doldurmanız gerekir. Sonrasında ister kendi zevkinize göre isterseniz de internette bol bol bulunan amigurumi oyuncaklara bakarak süslemeye geçebilirsiniz. Pek çok videoda başlama ve bitirme konusunda detaylar mevcuttur.

Amigurumi İpi Nerelerde Kullanılır?

Aslında amigurumi ipinin kullanıldığı yerler oyuncağın da ötesine geçmiş durumda dersek yanılmayız. Bu alanda sadece oyuncak yapımının haricinde çok daha geniş bir yelpazede ürün görebilmemiz mümkün oluyor. 

Amigurumiyle yapılacak şeylerin hayal gücünüzde sınırı yok diyebiliriz. İstediğinizi yapmakta burada özgürsünüz. 

Amigurumi ipi ile yapılabilecek ürünler aslında şu şekilde sıralanabilir:

 • Çantalar
 • Anahtarlıklar
 • Oyuncak bebekler ve hayvan figürleri
 • Kapı ve oda süsleri
 • Süs meyve ve sebzeler
 • Yastıklar
 • Bebek çıngırakları

Amigurumi Oyuncakları Fiyatları

amigurumi ipi ritzz orgu dogal oyuncak diy hobi orgu ipleriAmigurumi aslında ciddi emek isteyen bir hobi olduğu için bu konuda manevi değeri paha biçilemez. Elbette fiyat biçmek gerekirse kesinlikle piyasadaki plastik oyuncaklardan daha pahalı olması da kaçınılmaz olacaktır. 

Bu konuda amigurumi oyuncakların fiyatlandırılması boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Yapımı esnasında kullanılacak tüm malzemeleri uygun fiyata Ritzz.net sayfasından satın alıp ürünün satışını yapmak istediğinizde ya da hobinizi geliştirirken daha az maliyetli olmasını sağlayabilirsiniz. 

Yaptığınız amigurumi ürününü satmak istediğinizde ne kadar fiyat biçeceğinizi bilmeyebilirsiniz. Burada ürününüze ne kadar emek harcadığınız göz önünde bulundurulması gereken konudur. 

Malzemelere harcadığınız fiyat bunun yanında önemsiz sayılamaz. Sonrasında da ürününüzün boyutu satış için yapacağınız küçük bir hesaplama ipucu olabilir. Mutlaka amigurumi gibi bir hobide bu malzemelerin fiyatı çok düşünülmez ancak Ritzz.net ürün skalasında amigurumi ipi, tığ, ip ve düğme gibi diğer malzemeleri de en uygun fiyatlı ve kaliteli şekilde bulabilirsiniz. 

 

Amigurumiyi İleriye Taşımak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Amigrumiye yeni başlayacaklar özellikle kafa karışıklığı yaşayabilir ve bu konuda detaylı bilgiye ihtiyaç duyabilir. Özellikle belli başlı noktalara dikkat ettiğinizde kolaylıkla bu işin üstesinden gelebilmeniz mümkün olabiliyor. 

Öncelikle bir hobiyi geliştirmek için elbette sabırlı olmanız gerekir. İşi sonuna kadar sıkılmadan götürmek istemek sizi keyifli bir yolculuğa da çıkaracaktır. Öncelikle amigurumi ipi ve diğer malzemeleri Ritzz.net sayfasından temin etmeniz ve tüm malzemeleri kafanızdaki ürüne göre satın almanız gerekebilir. Diğer örgü ipi çeşitleri için kategorimizi bağlantı üzerinden ziyaret edebilirsiniz.

Ritzz.net satışa sunduğu tüm malzemelerle farklılık arayanlara tüm seçenekleri bir arada sunuyor. Günümüzde oldukça gündeme gelmiş bu ürünlerle hayatınıza hobilerinizi katarak isterseniz kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Hazırladığınız bebekleri kendi sosyal ağlarınızda paylaşarak daha rahat gösterebilir, çevrenizde de bu konuda ilgili olan insanlara yaptıklarınızı tanıtabilirsiniz. Bundan ek gelir elde etmek isteyen çok hanımın sadece yapması gereken Ritzz.net amigurumi ürünlerine bir göz atıp kendileri için ideal olanları satın almak olacak diye düşünüyoruz. 

Amigurumi Örme Teknikleri

Amigurumi örme teknikleri denildiğinde aslında siz hangisini daha rahat yapabiliyorsanız onu tercih etmekte özgürsünüz. Bu konuda Ritzz.net sayfasından istediğiniz malzemeleri detaylıca görüp satın alabilirsiniz. 

Sık iğne, amigurumi yapımında çok kullanılan bir teknik olarak biliniyor. Bunun yanında sihirli halka amiguruminin başlangıcını yapmanızı ifade etmektedir. Özellikle ikili sihirli halka yaparsanız oyuncağınızın içindeki elyaflar dışarı çıkmaz. Bu her oyuncağa başlangıcında mutlaka olması gereken bir başlangıçtır. Tığ ile genelde yapılır. 

Amiguruminin Püf Noktaları

Amiguruminin püf noktaları denildiğinde aslında sizin yeteneğinizle doğrudan ilgili denilebilir; ancak bazı detaylarını kaçırmama konusunda dikkatli olduğunuzda sorunsuz örmeniz mümkün olacaktır. Özellikle biraz sık ördüğünüzde çok daha güzel duracağını göreceksiniz. 

Bütçenizi sarsmayan, tüylenme yapmayan yünler, Ritzz.net her tarzdan ürüne hitap ederek pek çok alternatifi içerisinde barındırmaktadır. Genelde 2.2 numara tığ ile daha düzgün örülüyor denilebilir. Örme hızınız ve ayırdığınız zaman yapmak istediğiniz oyuncakları bitirebilmeniz konusunda etkili olacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.