Makrome Anahtarlık Malzemeleri Çeşitleri ve Örnekleri / Kısaca

makrome anahtarlik yapimi diy macrame keychains 815x800 1

Makrome veya düğümleme zanaatı, elleriyle çalışmayı sevenler tarafından yeniden canlandırılan birçok zanaattan birisidir. Düğüm atma becerileri göz önüne alındığında, makromenin dünyaya yayılmasında büyük ölçüde denizcilerin sorumlu olması şaşırtıcı olmamalıdır. 

Düğüm atmak, zaman geçirmek için denizcilerin başvurduğu harika bir yoldu ve demirlediklerinde, bu teknik ile yaptıkları eşyaları satarak Çin ve Yeni Dünya’ya tekniği yaydılar. Hamaklar, kemerler ve çan saçakları 19. Yüzyılda, İngiliz ve Amerikalı denizciler tarafından yapılan popüler eşyalardan bazılarıydı. 

Tıpkı kapitone ve punch gibi popülaritesinde 70’lerden bu yana önemli bir artış görmesi sayesinde makrome, sıcak ve modaya uygun bir sanat formuna dönüşmeye başlamıştır. Dekorasyon ile modada tercih edilen tekniklerinden olan makrome, her tür süslerden tutun aksesuarlar, takı, yelek, ayna, saksılık, makrome salıncak, mobilya tasarımı, makrome çanta ve kemerlere kadar daha birçok ürünün yapımında kullanılan, en ayrıcalıklı ve öncelikli teknik olma özelliğine sahiptir. 

Günümüzde makrome, hem çağdaş hem de bohem tarzın yaratılmasında olmazsa olmaz tekniklerdendir. Çağdaş desenlerle ve Bohem stili simgelemek için yeniden ortaya çıkan makrome, çok yönlüdür. Pamuklu halat ip, polyester makrome ipi, jüt ip, tek burgulu pamuk ip string, floş makrome ipi ve cam boncuk, tahta boncuk veya ahşap halka ve figürler gibi çok çeşitli makrome malzemeleri kullanılarak yaratıcı tasarımlar ortaya çıkar.

Makrome tekniği ile yapılabilecek bir sürü tasarım arasında, özellikle makromeye yeni başlayanların en çok tercih ettiği ve zorlanmadan yapabilecekleri tasarım, makrome anahtarlık tasarımlarıdır. Makrome anahtarlık, makromenin özel el yapımı parçalarından birisidir. 

Anahtarlık yapımında kullanılan tüm makrome anahtarlık malzemeleri çeşitleri ve diğer tasarımlarınız için en kaliteli makrome aksesuarları ile makrome malzemelerini, Ritzz.net size en uygun fiyat avantajı ile sunmaktadır. Bu yazımızda, makrome anahtarlık malzemeleri çeşitleri ve örnekleri / kısaca anlatmaya çalıştık. 

Makrome Anahtarlık Malzemeleri Nelerdir?

Makromeden tasarımlar yapmak için kullanılan birçok düğüm ve tekniğin, bileklikler, küpeler, kolyeler, süsler ve daha birçok tasarımda sonuçları daima şık ve etkileyicidir. Her türlü makrome düğüm tekniği ile yapılabilecek makrome anahtarlıklar da, estetik açıdan oldukça çekicidir. 

İsteğe göre tek renk makrome ipi ile yapılabilir ya da renkli makrome ipleri, gökkuşağı modeli ipler, büküm ve simli makrome ipi ile yapılabilmektedir.  

Ritzz.net mağazasının makrome tutkunlarına sunduğu, anahtarlık tasarımlarında kullanılan diğer makrome anahtarlık malzemeleri şunlardır:

 • Köstek Paris Anahtarlık Kancası
 • Gold Telli Kanca
 • Gold Paris Kanca
 • Gümüş Paris Kanca
 • Gümüş Telli Kanca
 • Gold Anahtarlık Halkası
 • Gümüş Anahtarlık Halkası
 • Zincirli Anahtarlık Halkası 
 • Ahşam Anahtarlık Uçları ve Ahşap Figürler
 • Ahşap Harfler
 • Ahşap Boncuk ve Harf Boncuklar

Ritzz.net mağazasının sunduğu makrome anahtarlık malzemeleri çeşitleri ile oluşturacağınız farklı renklerdeki makrome anahtarlık modelleri, en sevdiğiniz çantanız ile eşleştirilebilir veya arkadaşlarınız ve sevdiklerinize hediye edilebilir. Hatta bu işi ticarete bile dökebilirsiniz. 

Ritzz.net makrome anahtarlık malzemeleri ile oluşturacağınız tasarımlar, gerçekten hem eğlenmek hem de üretmek için harika ve hızlı makrome projeleridir. 

Makrome Anahtarlık Yapımında İp Seçimi

Makrome anahtarlık malzemeleri çeşitleri arasında yer alan ipler, makrome anahtarlık yapımında kullanılan malzemeler içinde başı çekmektedir. Bu ipler arasında en çok, 2 ya da 3 mm tek burgulu ve 3mm 2 bükümlü pamuk halat ipi kullanılması önerilmektedir. 

Taranabilen ipler olduğu için 3mm tek burgulu ipler de çok kullanılmaktadır. 3 mm 2 bükümlü, 2 mm tek burgulu ipler, 2mm 3 bükümlü halat ipler gibi farklı seçenekler de kullanılabilmektedir. Ritzz.net sitesinden temin edebileceğiniz, tüm bu boyut ve bükümlerdeki en kaliteli ipler ile siz de şık, ilginç ve trend anahtarlık tasarımları yaratabilirsiniz. 

Açıklamalı Basit Makrome Anahtarlık Yapımı 

Makrome anahtarlık tasarımlarında, farklı makrome anahtarlık yapımı malzemeleri çeşitleri kullanılabilir. Bu anahtarlık malzemeleri arasında en çok tercih edilen aparatlar, gümüş ve gold renklerdeki Paris kancalardır. Daha ince yapıdaki gold ve gümüş telli kancalar da makrome anahtarlık yapımında sıklıkla kullanılan malzemelerdendir. 

Makrome anahtarlık malzemeleri tek tek kullanabildiği gibi, örneğin bir anahtarlık halkası ile bir telli kanca birleştirerek de şık bir kombinasyon oluşturularak kullanılabilir. Makrome anahtarlık modelleri sınırsızdır. Bu modeller arasında özellikle makromeye yeni başlayanların en çok yaptıkları klasik makrome anahtarlık modelleri vardır. 

1-) Klasik model anahtarlık yapımında kullanılan malzemeler, öncelikle 3mm tek burgulu iplerdir. 3 mm tek burgulu ipler ile yapılan çalışmalarda, bu ip türü taranabilir bir ip türü olduğu için anahtarlığın püskülünü dilerseniz olduğu gibi bırakabilir, dilerseniz tarayabilirsiniz. Şimdi sizlere basit makrome anahtarlık yapımlarından birisini anlatmaya çalışacağız.  

2-) Öncelikle ipten yaklaşık 11 santim uzunluğunda 6 parça kesmelisiniz. Ardından her parçayı ikiye katlayın ve kararlaştırdığınız anahtarlık aparatına, Larkshead düğümü ile takın. Bu modelde genellikle, gümüş ve gold renklerdeki Paris kanca kullanılmaktadır. Parçalar anahtarlık aparatına takıldıktan sonra, üst kısım boyunca 3 kare düğüm atılır.  Böylece 12 adet ip sırası elde etmiş olursunuz. Her biri 4 sıradan oluşan 3 bölümünüz olur. 

3-) Düğümleri bağlamak için merkez olarak, her iki yanda 1 ip olmak kaydıyla 2 ip kullanılır. Sol ip, 2 orta ipin üzerine ve sağ ipin altına yerleştirilir. Sağdaki sıra, ortadaki sıraların altına ve soldaki sıranın üzerine yerleştirilerek tersi yapılır. Ve sıkıca çekilir. Sol ip, 2 orta ipin üzerine ve sağ ipin altına yerleştirilerek tersi yapılır. Sağdaki sıra, ortadaki sıraların altına ve soldaki sıranın üzerine yerleştirilerek tersi yapılır. Ve sıkıca çekilir. Böylece, 1 kare düğüm tamamlanmış olur. 

4-) Kare düğümler yapılmaya devam edilir. Bir sonraki, diğer tarafta ve merkezde yapılır. Yani 3 üstte. Ardından 2’li bir sıra, sonrasında 3 kare düğümlü başka bir sıra. Ve başka bir 2 kare düğüm sırası daha yapılır.  Daha sonra bu anahtarlık için kullanılan, 2. tip makrome düğümü olan yarım kazık düğümüne geçilir. İlk önce doğru ip alınır ve diğer iplerin üzerine, dik olarak yerleştirilir. Bu, düğüm içeren kordonun olacak. Böylece sağ taraftaki tüm düğümler bu ipin üzerine atılacaktır. Düğüm içeren kordonun altındaki ip, düğüm içeren kordon ile ipin kendisi arasındaki delikten geçirilir. Sıkıca çekilir. Aynısı tekrar yapılır ve sıkıca çekilir. Böylece, 1 yarım kazık düğümü tamamlanmış olur. 

5-) Merkeze ulaşana kadar her ip ile yarım kazık düğümleri yapılmaya devam edilir. Yani toplam 5 yarım kazık düğümü elde edilir. Daha sonra aynı işlem, diğer taraf için de tersi şekilde tekrarlanır. Böylece soldaki tüm düğümler sola açılı ve soldan dışarı çekilir. 2 tarafı birleştirmek için merkeze, başka bir yarım kazık düğümü bağlanır. Her iki tarafa bir sıra daha yarım kazık düğümü eklenir. Her iki tarafa, bir kare düğüm eklenir. Bir sonraki sıra için iç kısma, 2 kare düğüm eklenir. Ardından, bir sonraki sıra için 3 kare düğüm yapılır. İstenilen uzunluğa ulaşana kadar 3 ve 2 kare düğüm sırası arasında geçiş yapmaya devam edilir.

 

 • 1.sıra: Dıştan 2 kare düğüm (her iki tarafta birer tane)
 • 2.sıra: İçte 2 kare düğüm
 • 3. sıra: 3 kare düğüm
 • 4. sıra: 2 kare düğüm
 • 5.sıra: 3 kare düğüm
 • 6.sıra: 2 kare düğüm
 • 7.sıra: Üçgen şekli için ortada 1 kare düğüm

Sonra 2 sıra daha yarım kazık düğümü eklenir. Her düğüm için 2 ip kullanarak uçlara düzenli düğümler bağlanır ve böylece makrome anahtarlık yapımı tamamlanmış olur. En güzel klasik anahtarlık yapımı ve daha fazlası için Ritzz.net sitesinde ve sitenin Youtube sayfasında yer alan, video içeriklerine göz atabilirsiniz.  

En Trend Makrome Anahtarlık Modelleri

Makrome anahtarlık malzemeleri gibi tercih edilebilecek, makrome düğüm teknikleri de vardır. Bu tekniklerden en çok kullanılanları kare düğüm, alternatif kare düğüm, yarım kazık düğümü, ters kazık bağı, spiral düğüm, çift yarım düğümdür. 

Bu teknikler ile çok çeşitli motifler elde etmek mümkündür. Makrome ürünleri arasında, makrome anahtarlık fiyatı en uygun olanıdır. Bunun için gereken, sadece bir miktar makrome ipi ve anahtarlık malzemeleri olmaktadır. 

 • Makrome Nazar Boncuklu Anahtarlık
 • Makrome Gökkuşağı Anahtarlık
 • Her Renkte Çift Örgü Makrome Anahtarlık
 • Makrome İstiridye Anahtarlık
 • İsimli Makrome Anahtarlık
 • Makrome Melek Anahtarlık
 • Makrome Çanta Süsü Anahtarlık
 • Tüy Anahtarlık
 • Kuş Kanadı Modeli
 • Spiral Anahtarlık
 • Merdiven Modeli Anahtarlık
 • Baklava Modelli Anahtarlık

Trend makrome anahtarlık modellerini, hazır satın alabileceğiniz gibi Ritzz.net sitesinden çok uygun fiyat ve kalite avantajı ile edinebileceğiniz makrome anahtarlık malzemeleri ile kolay ve düşük maliyetli olarak kendiniz de yapabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.