Makrome Noel Baba Yapımı

noel baba yapımı

Makrome, yani düğüm ile tekstil işleme tekniği ve yöntemi veya sanat formu da diyebiliriz, son yıllarda altın çağını yaşıyor ama bu, onun ilk altın çağını yaşayışı değil. Çoğu insanın, makrome denildiğinde aklına 1960’ların ve 70’lerin bohem esintili duvar süsleri gelmektedir. Tüm anlatılanlara başlamadan önce dilerseniz, sayfanın aşağısında yer alan videomuzu izleyebilirsiniz.

Çoğu tarihçi, bu yöntemin kökeninin 13. yüzyıla dayandığını öne sürmektedir. Diğer tarihçiler, eski Pers ve Babil zamanına dayandığını söylemektedir. Modern tarihte ise makrome, Arap ülkelerinden batıya getirilen bir sanat biçimiydi. Makrome uygulayanlar, sadece kadınlar değildi. Düğüm atma, bir şeyler ile meşgul olmak ve can sıkıntısından kurtulmak için denizcilere uzun yolculularda hizmet eden bir yöntemdi. Nihayetinde denizciler, bu sanat formunun Avrupa’ya yayılmasına yardımcı oldu. 

Yeni limanlara girdiklerinde, gemide yaptıkları makrome ürünlerini sattılar. Sattıkları popüler ürünler şapka, hamak ve kemerdi. Günümüzde zanaatkârlar ve sanatçılar, makromeyi temel saksılık askıları ve duvar süslerinin ötesine taşımak için yenilikçi yollar bulmaktadır. Her düğümü ellerinizle oluşturulabileceğiniz bu yöntemin temel düğümlerinde ustalaşmak, karmaşık düğüm tekniklerinin daha kolay anlaşılmasına yardımcı olacak bir adımdır.

Makrome yapmayı öğrenmek kolaydır ve ilk defa yapacaklar, makromeye kolay bir proje ile başlayabilir. Tamamlayabileceğiniz çok farklı makrome projeleri, her projenin tarzınıza ait olması için onlarca varyasyonu vardır. Düğümlemeye alıştıktan sonra, kendi desenlerinizi rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Makrome malzemeleri ve makrome aksesuarları ile salıncaktan, hamağa, perdeye, çantaya, anahtarlığa, yılbaşı süslerine kadar gerçekten benzersiz tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. 

Bu benzersiz tasarımlardan olan makrome yılbaşı süsleri yapımı, özellikle de makrome Noel Baba yapımı, hem yılbaşı dekorasyonunuzda Noel ruhunu yaşatmak hem de yılın geri kalanında evinizi şenlendirmek için en çok tercih edilen makrome tasarımlarındandır. Hatta makrome Noel Baba tasarımları, büyüklüğüne göre kolye ucu veya anahtarlık ucu olarak ya da daha birçok şeyde kullanılabilir. 

Yılbaşı süsleri, makromeden Noel Baba ve diğer tasarımlarınız için gerekli olan tüm malzemeleri uygun fiyata Ritzz.net sitesinden temin edebilirsiniz.

Makrome Noel Baba Yapımı Malzemeleri

Yılbaşında dilerseniz yılbaşı ağacınızı süslemede dilerseniz duvar süslemede kullanabileceğiniz makrome Noel Baba, diğer zamanlarda da evinizi şekillendirmek için mükemmel bir tasarımdır. Ayrıca sevdiklerinize hediye de edebilirsiniz. 

Makrome sanatı ile tasarlayabileceğiniz makrome Noel Baba yapımı, farklı varyasyonlarda uygulanabilir. Noel Baba süsünü, birkaç farklı modellerde ve boyutta yapabilirsiniz. Her modelin yapımı, basit ve çok eğlencelidir. Bir makrome Noel Baba yapımı malzemeleri genelde şunlardır:

  • Ahşap Halka
  • Tek Burgulu Taranabilir Makrome İpi
  • Ahşap Boncuk
  • Cam Boncuk
  • Ahşap Tarak
  • Metalik Makrome İpi 
  • Silikon
  • Makas

ritzz noel baba malzemeleriBu ve diğer tasarımlarınızda kullanacağınız tüm makrome malzemeleri için Ritzz.net sitesini ziyaret edebilir, kaliteyi uygun fiyata alabilirsiniz. Ritzz.net, kaliteli geniş ürün yelpazesi ile tüm makrome ve hobi severleri buluşturmaktadır. 

Site üzerinden yaptığınız alıverişlerinizde, dilerseniz kapıda nakit ödeme dilerseniz kredi kartı ile ödeme ve dilerseniz banka havalesi veya EFT ile ödeme imkânınız vardır. Siparişleriniz, stoklarda mevcut ürünler için, en geç 3 gün içinde kargoya verilmektedir. Stoklarda mevcut olmayan ürünlerin üretim süreci ise 15 ila 30 gün arasında değişmektedir. 

Makrome Noel Baba Yapımında İp Seçimi

Makrome Noel Baba yapımı için genellikle, 3mm tek burgulu taranabilir makrome ipi kullanılmaktadır. Tek burgulu taranabilir makrome ipi, yumuşak dokulu yüzde yüz pamuk ipidir. Özellikle duvar dekorları, kapı süsü, makrome çanta gibi ürünlerin yapımında fazlasıyla talep gören bir makrome ip çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

ritzz noel baba ip secimiDüğüm tekniği ile hobilerin sanata dönüştüğü makrome tasarımlarında, tasarımın özelliğine göre ip seçimi büyük önem taşımaktadır. Burgulu ip, birden çok ipin bir araya gelmesinden oluşur. Tasarımlarında, doğal bir görüntü elde etmek isteyenler için en popüler makrome ip çeşitleri arasındadır. Açıp tarayarak farklı yerlerde de kullanılabilen bu ip, makrome projelerine doğal olduğu kadar oldukça hoş bir görüntü de katmaktadır. 

Makrome ip kalınlıklarına gelince de, makrome ip kalınlıkları 1 ya da 2 milimetreden başlar. Makrome Noel Baba yapımında 3 mm ip en çok tercih edilen ip kalınlığıdır.  3 mm ip, genellikle bileklik, toka, küpe, makrome yaprak gibi küçük çaplı dekoratif modellerin yapımında kullanılmaktadır. 

Kolay Makrome Noel Baba Yapımı Açıklamalı Anlatım 

ritzz noelbaba yapimi anlatim

 

Makrome Noel Baba yapımının, çeşitli varyasyonlarda olduğundan bahşetmiştik. Bu sanatsal teknik ile farklı modellerde Noel Baba yapılabilir. Bu varyasyonlardan en çok tercih edilen modelin yapımını, aşağıdaki makromeden kolay Noel Baba yapımı açıklamasında bulabilirsiniz.  

 

Kolay Makrome Noel Baba Yapımında Kullanılan Malzemeler

Bu en kolay modelde, öncelikli olarak kullanılan malzemeler şunlardır:

  • 11 tane 3 mm ekru renkte, 30 cm uzunluğa sahip tek burgulu makrome ipi
  • 21 tane 3 mm kırmızı renkte, yine 30 cm uzunluğa sahip tek burgulu makrome ipi
  • 55 mm ahşap halka
  • Bir kâğıt havlu veya tuvalet kâğıdı iç kartonu
  • 16 mm ahşap boncuk
  • Makas
  • XL gold makrome ipi
  • Ahşap tarak
  • Sıcak veya soğuk silikon

Kolay Makrome Noel Baba Nasıl Yapılır?

noelbabanasilyapilirBu modelde 3mm yerine 2 veya 1,5 mm ipler de kullanılabilir ancak o zaman daha fazla ip kullanmanız gerekecektir. Kâğıt havlu veya tuvalet kâğıdı kartonundan yaklaşık 1 cm kadar kesilir. Kesilen karton parçasının etrafına, 21 adet olan kırmızı ipler teker teker ikiye katlanarak geçirilir. 

Tüm iplerin kartın parçasına takılmasının ardından, xl gold makrome ipi, bir ucu uzun kalacak şekilde U biçiminde kırmızı iplerin üzerine konulur. Uzun kalan uç, U şekli üzerinde 2 veya 3 kez çevirilerek bağlanır ve iki uç makas yardımı ile kesilir. Böylece, Noel Baba’nın bere kısmı tamamlanmış olur. Ponpon kısımları, genellikle uzun kalacaktır. Bunun için yuvarlayarak kesebilirsiniz. Böylece, bere tamamen hazır hale gelir. 

Bu modelin alt, yani sakal kısmı için önce, 55 mm ahşap halka alınır ve 11 adet 3 mm’lik ekru renkteki ipler, ikiye katlanarak tıpkı kartonda yapıldığı gibi ahşap halkanın etrafına geçirilir. İpler, iyice sıkıldığından emin olunduktan sonra sakal görünümü elde etmek için ahşap tarak yardımı ile taranır. İpler, güzelce tarandıktan sonra sakal formunda kesilir. 

Makromeden Noel Baba sakal kısmı dilenirse uzun dilenirse kıs yapılabilir. 16 mm ahşap boncuk, tüm bu işlemlerin ardından silikon ile sakalların oluşturulduğu halkanın orta kısmına yapıştırılarak burun oluşturulur.  Arından, daha önce hazırlanmış olan bere, halkanın üst kısmına takılır veya silikon ile yapıştırılabilir. 

Bu en kolay Noel Baba modelinin nasıl yapıldığını çok daha iyi anlamak için video olarak anlatımını isterseniz, Ritzz.net sitesi ya da Ritzz.net Youtube kanalı aracılığı ile açıklamalı videoyu izleyebilirsiniz. Ritzz.net sitesini, ürünlerini ve videolarını sosyal medya kanalları olan youtube, Instagram, Facebook ve Pinterest’ten ya da Ritzz.net resmi sitesinden takip ederek bu, kaliteli hizmet anlayışının yanı sıra hızlı alışveriş imkânı da sunan siteyi,  çok daha iyi keşfedebilirsiniz.  

KIRMIZI 3MM tek burgu taranabilir makrome ipi
EKRU 3MM tek burgu taranabilir makrome ipi
55MM Ahşap halka
16MM Ahşap boncuk
XL Gold Metalik makrome İpi
Ahşap tarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.