Makrome Saksılık Nasıl Yapılır?

makrome saksılık yapımı

Hobiler, boş zamanları değerlendirmek için oldukça iyi seçeneklerdir. El işleriyle ilgili hobiler sayesinde hem zamanınızı değerlendirirsiniz hem de ortaya bir ürün çıkarırsınız. 

Yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için bu tür hobiler oldukça yararlıdır. Bir ürün yaratmak ise sizleri, zihinsel olarak daha güçlü kılar. Hem zamanınızı değerlendirmek, hem de yüksek meblağlar ödemeden şık ve elegant bir dekor yaratmanızı sağlamak için makrome saksılık yapmak isteyebilirsiniz. 

Bitkiler, ortamın havasını hemen değiştirirler. Daha canlı ve motive edici bir atmosfer yaratırlar. İster bahçenizde olsun, ister balkonunuzda ya da evinizin içinde, nerede olurlarsa olsunlar ortama canlılık katarlar. Saksıdaki bitkilerinizi yerleştirebileceğiniz yerleri makrome saksılık ile dilediğiniz gibi seçebilirsiniz. 

İster duvarınıza asın, ister balkonunuzdan sarkıtın, ister bahçenizdeki ağaç dallarından veya ışıklandırmalardan sarkıtın. Makrome ip ile yapılan saksılıklar, doğal ve organik görünümü koruduğu için plastik veya metal saksılıklardan daha şık durur. Ekolojik ve çevre dostu olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz bu malzeme ile aynı zamanda oldukça şık bir görünüm de elde edebilirsiniz. Makrome saksılık nasıl yapılır görmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Makrome İp Nedir?

pamuk makrome kilit orgu ip makrome canta ipi ritzz slim 2mm koyu bej diyMakrome ip, hobi alanlarında günümüzde oldukça popüler bir kullanıma sahiptir. Son zamanlarda birçok eşya ve araç yapımında kullanılan makrome ip, hobisi bu alanda olmayanları bile cezbetmektedir. 

Makrome ip, kaliteli ve kullanışlı bir ip çeşididir. Hobi alanlarında oldukça fazla kullanılmaktadır. Fiyatları oldukça makul olan makrome ipler, hobi malzemesi olarak çok kullanışlıdır. Makrome ipler ile makrome saksılık, makrome raflar, makrome gökkuşağı, makrome salıncak, makrome ayna gibi birçok ev eşyası ve dekor ürünü yapabilirsiniz.

Makrome ipler, evinizde ya da ofisinizde kullanabileceğiniz ve bunu bütçenizi zorlayacak fiyatlar ödemeden, kendi tarzınıza göre şekillendirerek yapabileceğiniz bir alan yaratıyor. Kolay makrome saksılık yapımı için gerekli malzemeler nelerdir?

Makrome İpli Saksılık İçin Gereken Malzemeler Nelerdir?

Makrome saksılık için gerekli malzemeler oldukça kolaydır. Web sayfamızdan bulabileceğiniz malzemelerle makrome ipli saksılık yapmak çok kolay. Gereken tüm malzemeler, bir elin parmağınız geçmemektedir. 

Konuyla ilgili bilgisi olmayan biri bile kolaylıkla aşağıda vereceğimiz kit sayesinde makrome ipli saksılık yapabilir. 

Başlangıç aşamasındaki standart ve basit makrome saksılık için gerek tüm malzemeler şunlardır:

 •  1 adet 5mm Örme ip 330GR (50mt)
 •  1 adet 40mm metal halka 
 •  1 adet 30mm ham ahşap boncuk
 •  1 adet 25mm ham ahşap boncuk

 

Kendi zevk ve isteğinize göre bu malzemeleri, başka boyutlardaki ve kalınlıktaki malzemelerle de her zaman değiştirebilirsiniz. Ayrıca, saksınızın büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak da ip kalınlığı ve uzunluğunu değiştirebilirsiniz. 

Yukarıda verilen malzemeler, standart saksı ağırlığı ve boyutu için uygundur. Daha büyük veya daha küçük kalınlıkta ip tercih edenler, ahşap boncuk kalınlığına da dikkat etmelidir. Nitekim, ahşap boncuk deliklerinin boyutunun, iplerin geçebileceği incelikte olması gerekir. Aynı şekilde daha ince ip tercih edenler de boncuk boyutunda orantılı olarak küçülmeye gitmelidir. 

Tercihinize göre metal halkayı, nikel veya kromdan yapılmış olarak sipariş verebilirsiniz. Kendi tarzınızı yansıtabilmeniz için gold, gümüş veya bakır renkli ip seçeneklerimiz mevcuttur. Ayrıca, sitemizden bulabileceğiniz makrome ip boyası ile iplerinizi dilediğiniz renge boyayabilirsiniz.

 

Makrome İp Saksılık Kiti Nereden Bulunur?

Makrome ip, makrome ip kiti, örgü ip, makrome saksılık kiti ve daha fazlasını Ritzz.net adresinde bulabilirsiniz. Başlangıç setleri ile birlikte birçok çeşitte kitlerimiz mevcuttur. 

İsterseniz malzemelerini kit haline değil, tek tek özenle de seçebilirsiniz. El işi hobileri için gereken tüm malzemeleri, web sayfamızda bulabilirsiniz. Geniş yelpazemizle her türlü tarza hitap edebilecek malzemelerimiz mevcuttur. 

makrome baslangic seti yeni baslayanlar icin makrome kiti

Pamuk makrome, polyester makrome, burgulu örgü ipi, pamuk halat ip gibi birçok türde iplerimiz bulunmaktadır. Makrome saksılık yapmayı denemek ve makrome çiçeklik modelleri oluşturmak isteyenler, istedikleri türde iplerden kendi başlangıç kitlerini oluşturabilirler. 

Bununla birlikte, makrome malzemeleri ve aparatları, ahşap figürler gibi yan malzemeler ve makrome ip boyaları da yine sitemizde mevcuttur. İnternet sayfamızdaki kategorilerden istediğiniz çeşitteki malzemeleri kendiniz toplayabilir ve kendi tarzınızda özel kitini oluşturup sipariş verebilirsiniz.

Makrome İpten Saksılık Nasıl Yapılır?

Peki makrome ipten makrome saksılık nasıl yapılır? Makrome saksılık yapmak oldukça basit. Kolay makrome saksılık yapımı için makrome saksılık kitini sipariş verdikten sonra aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli: 

 1. Öncelikle kitimizde bulunan malzemelerimizi hazırlayalım. Daha sonra metal halkamızı, daha kolay olması açısından bir kancaya veya ona benzer bir aparata asalım. 
 2. 3.5 metre uzunluğunda 6 parçalık ip hazırlayalım. İpleri yan yana koyalım ve uzunluklarını eşitleyelim.
 3. İplerin hepsini metal halkadan geçirip halka kısmında ortalanacak şekilde ipleri asılı bırakalım. 
 4. Metal halkaya en yakın noktadaki sağ ve sol iplerden bir düğüm atalım ve bunu 6 kere tekrarlayalım. Toplamda 6 düğüm olacak. Bu iplerin kaymaması ve birbirine bağlı durmasını sağlayacaktır.
 5. Sonrasında ahşap boncuklardan birini ortadaki ipe takalım ve öncesinde attığımız düğümlerden 4 kere daha atalım.
 6. Ahşap boncuktan biraz uzunluk bırakarak tekrar 4 tane düğüm atalım. (Buradaki uzunluğu, istediğiniz kadar bırakabilirsiniz)
 7. Ardından içlerinden 4 tane ipi seçip 4 düğüm de bu iplerle atalım.
 8. Kalan ipleri de ikiye ayırıp (iki adet dörtlük) onlar için de 4’er düğüm atalım. Toplamda, 4’er ipten 3 kol oluşacak.
 9. 3 koldan da eşit uzaklıklarda aralıklar bırakarak 4’lü düğümleri tekrarlayalım her bir kol için ve tekrar dilediğiniz kadar bir mesafe bırakıp 4’lü başka düğümler atalım her bir kol için.
 10. Biraz boşluk bırakıp her bir kolu birbirine bağlama zamanı geldi. 3 kolumuzu da birbirine bağlamak için birinci ve ikinci koldan birer ip alıp 4 kere düğüm atıyoruz. Daha sonra ikinci ve üçüncü koldan birer ip alıp 4 düğüm de buraya atıyoruz. Son olarak da üçüncü ve birinci koldan birer ip alıp 4 düğüm atalım.
 11. Yine istediğiniz uzunlukta bir mesafe bırakarak, en başta yaptığımız gibi tüm kolları birleştirip tüm ipleri kapsayacak şekilde 4 düğüm atıyoruz.
 12. Sonrasında elimizdeki diğer ahşap boncuğu da biraz mesafe bırakıp ilkini yerleştirdiğimiz gibi ortadaki üç ipe takıp 6 kere düğüm atıyoruz.
 13. Sonrasında kalan ipleri ister o şekilde bırakın, ister zevkinize göre çeşitli boyutlarda kesebilirsiniz. İsterseniz her bir ipe tekrar birer düğüm atarak farklı bir model oluşturabilirsiniz.
 14. Makrome saksılığınız hazır! Dilediğiniz gibi saksınızı içine yerleştirebilirsiniz!

Makrome ipler ile oluşturduğunuz saksılığınızı ister balkonunuzda ister evinizde ister bahçenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Makrome iplerin sağlamlığı ve şık görünümü sayesinde bitkiniz için en uygun saksılığı elde etmek bu kadar kolay. 

Bu sayede çok çeşitli şekillerde kendiniz, makrome çiçeklik modelleri oluşturabilirsiniz. Mağazalarda gördüğünüz uçuk fiyatlı ip saksılıkları yapmak bu kadar basit. Küçük bir bütçe ile alacağınız makrome saksılık kiti ile hem kazanç sağlarsınız hem de yaratıcılığınızı kullanarak kendi tarzınıza göre saksılığınızı oluşturabilirsiniz. 

Saksılarınızın boyutuna göre ayarlayabileceğiniz makrome saksılık ile boş zamanlarınızı da değerlendirme fırsatı bulursunuz. Hatta bunu bir hobiye dönüştürebilir, yaratıcı saksılık çeşitleriyle kazanç sağlamayı bile düşünebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.