Örgü İpinden Basit Çanta Modelleri Yapımı

orgu-ipinden-basit-canta-yapimi

Örgü ipi pek çok alanda kullanılıyor. Kıyafetler, aksesuarlar, ev eşyaları, hediyelik ürünler ve daha sayılabilecek onlarca yerde tercih ediliyor. İnce olmaları, kolay şekil verilmeleri ise bu kadar yerde tercih edilmelerinin sebebi oluyor. 

Örgü ipleri çoğu hobi alanında tercih edilmesi nedeni ile de çeşidi de çok bulunuyor. İnce, kalın, pamuklu, sentetik, tığa uygun, şişe uygun, yünlü, tüylü, pullu, zincirli gibi türleri karşımıza en çok çıkanları oluyor. 

Yapılmak istenen projeye karar verdikten sonra hangi ip daha çok uyar bulmak gerekiyor. Proje ne kadar güzel olur ise olsun, yanlış ip tercihi ile olumsuz sonuç alınıyor. Bu noktada da ipleri iyi tanımak gerekiyor. Örgü ipi ile basit çanta modelleri de bu ürünlerden biri oluyor. 

Örgü Çanta Nedir?

orgu-cantaHer kadın kendi çantasını elleri ile yapmak isteyebilir. Bunun için çeşitli ipler içerisinde örgü ipleri de bulunuyor. En çok kullanılan da bu ipler oluyor. Çünkü pek çok projeye uyum sağlıyor. Bu tür ipler ile yapılan çantalara örgü çantalar deniliyor. 

İstenilen renkte, istenilen desenlerde ve büyüklükte yapmak da mümkün oluyor. Çantaların kullanılmak istendiği yere göre model seçimi yapılıyor. Bu seçimlerden sonra da ip seçimine karar veriliyor.

Basit çanta modelleri ise çoğu kadın tarafından yapılabilir. Örgüyü az bilenler tarafından tığ işi ya da şiş işi çantalar yapılıyor. Bu çantalar günlük olarak tercih edildiği gibi özel günlerde de oldukça şık duruyor. Örgü çantalar için gerekli olan tüm malzemeleri Ritzz.net adresinde bulabilirsiniz.

Örgü İpinden Tek Parça Çanta Yapımı

gizli burs cantaÖrgü ipi ile çantanın parçaları ayrı ayrı yapılabileceği gibi tek seferde de yapılabilir. Hem daha kolay olması hem de çabuk bitmesi nedeni ile en çok tercih edilen tarz oluyor. Tek parça çanta yapımı aşamalarında tüm çanta tek seferde yapılıyor. Çantanın yanları, tabanı, üst kısmı aynı anda işleniyor. 

Tek parça çantalar dikişsiz olduğu için tercih ediliyor. Dikdörtgen, oval, silindir şeklinde yapılıyor. Zevke uygun olan tarz hangisi ise o tercih ediliyor. Tek parça çantalarınız için gerekli olan ip ve aksesuarları Ritzz.net sitesinden temin edebilirsiniz.

Örgü İpi ile Yapılan Çantalarda İplik Seçimi

Günümüzde el işi ürünler popüler bir hal almıştır. Öyle ki ünlü markaların dahi el yapımı tasarım çantaları, kıyafetleri, aksesuarları bulunuyor. Maliyeti düşük fiyatı pahalı olan bu marka ürünler evde de yapılabiliyor. Evde yapılan bu basit çanta modelleri hem maliyet bakımından uygun fiyatlı oluyor hem de istenilen renk seçimi yapma imkanı tanıyor. 

Bu ürünlerde iplik seçimi de önemli bir detay oluyor. Şekli karışık, detayı fazla olan ürünler için daha çok  ince ipler tercih ediliyor. Böylece işlenen model daha çok belli oluyor. Kalın bir ip ile çanta yapmak isterseniz de çeşitli markaların pamuklu iplerini tercih edebilirsiniz. Makrome, %100 cotton ipler, kağıt ipler, penye ipler sıklıkla kullanılıyor.

Kağıt ip ince ve sert bir ip türü oluyor. İpin katı açıldığında ise çok çabuk kopuyor. Kağıt iple çanta genellikle yaz mevsiminde tercih ediliyor. Sırt çantası, kol çantası, plaj çantası gibi çeşitleri yapılıyor. Bu ip ile detay vermek kolay olmadığı için düz modeller tercih ediliyor. 

 

Motifli Çanta Yapımı

stradivarius örgü çantaSon zamanlarda motifler pek çok alanda kullanılıyor. Koltuk şalları, yatak örtüleri, ceketler, hırkalar, atkı, bere gibi alanlarda uygulamaları karşımıza çıkıyor. En çok kullanılan alanlardan biri de çantalar. Motifli çanta renkleri, uyumları ve gösterişleri göz dolduruyor.

Bu tür çantalar tek parça olabildiği gibi parça parça motiflerin birleşmesi ile de oluşturuluyor. Sonbahar için yapılan çantalarda hardal, koyu yeşil, kiremit, turuncu gibi renkler tercih ediliyor. Kış mevsimi için genellikle siyah, kahverengi, gri, kiremit gibi renkler kullanılıyor. Motifli çantalar için gerekli olan rengarenk örgü iplerini Ritzz.net sitesinden sipariş verebilirsiniz.

Örgü İpinden Kolay Çanta Yapımı

Örgü ipi ile çanta yapımında kolaylık arayanlar için tığ her zaman kurtarıcı oluyor. Basit bir çanta yapmak istiyor iseniz ve çabuk bitsin hemen takayım diyor iseniz kalın ip tercih edebilirsiniz. Örgüye yeni başlayan kişiler basit çanta modelleri ile başlıyor. 

Ribbon ip, rafya ip, makrome, kağıt ip gibi farklı ve değişik materyaller ile de çanta yapmak mümkün. Bunların hepsi hem kalın hem de farklı duruyor. Yapması ise oldukça kolay görünüyor. Kağıt iplerin suya karşı dayanıklı olmaması ise dezavantajı oluyor. Ritzz.net sitesinde kağıt ipten makromeye, ribbondan rafya ipe kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Penye İp ile Örgü Çanta Modelleri

Penye ip, farklı renkleri olan ve çoğu projede kullanılan bir türdür. Kalın olması nedeni ile ürün çabuk bitmektedir. Penye ip ile sepet ne kadar çok yapılsa da çanta da oldukça fazla tercih ediliyor. 

Penye ip ile çanta modellerine bakıldığı zaman en çok makaron çanta kullanılmaktadır. Yuvarlak ve kibar görüntüsü ile yaz mevsiminde oldukça şık duruyor. Kullanılan tığ ise 6-7 numara oluyor. İpin kalın olması nedeni ile tığı da kalın tercih etmek gerekiyor.

Tığ ile Yapılan Örgü Çantalar

El örgüsü denildiği zaman hayalde canlanan her ne kadar şiş olsa da çanta yapımında daha çok tığ kullanılıyor. İpin kalınlığına göre tığ seçmek gerekiyor. Kullanılan ipliklerin üzerinde kaç numara tığ kullanmak gerektiği yazıyor. 

12 adet Renkli Aluminyum tig Hooks orme El Sanatlari orgu dokuma El Sanatlari

Tığ ile yapılan örgü içerisinde motifli çantalar bulunuyor. Bunun yanı sıra düz örgü yani motifsiz ve detaysız örnekler de çantalarda tercih ediliyor. Sade severler için tığ işi, düz görüntülü olanlar oldukça ideal olur. Basit çanta modelleri arayışında olanlar videolar aracılığı ile istedikleri modelleri yapabilir.

Tığ ile yapılan örgü çantalarda gerekli olan malzemeler tığ ve uygun ip oluyor. Ama çanta kulpu için zincir ya da deri kulp da gerekebilir. Bunun için Ritzz.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Uygun fiyatlı ürünleri güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Örgü Bilmeyenlerin Yapabileceği Örgü İpi Çantalar

Örgü yapmak insanları rahatlatıyor. Rahatlatırken de ortaya yeni ürünler çıkıyor. İnsanlar hem kendine hem de sevdiklerine çeşit çeşit hediyeler yapabiliyor. Örgü yapmayı bilmeyenler ve yapmak isteyenler için de bazı teknikler bulunuyor.

Örgü ipi ile yapılan çantalarda kullanılan tekniklerden biri de kasnak işleri oluyor. Tığ ve şiş gerektirmeyen bu kasnaklara belirli metotlar ile örgü ipleri sarılıyor. Kasnaktan çıktığı zaman da ortaya motif çıkıyor. Bu motifler birleştirilerek çantalar yapılıyor. 

Punch işi çantalar son zamanlarda yapılmaya başlandı. Punch genellik ile duvar süslerinde kullanılsa da artık her alana girmeye başladı. Çantalar da bunlardan biri oluyor. Kumaşa istenilen şekil çizilerek sadece iğnesi ile şekli doldurmak yeterli oluyor. 

Örgü İpinde Adres Ritzz.net

Örgü ipi almak isteyenler artık internet sitelerini tercih ediyor. Bu aşamada güvenilir bir site bulmak oldukça önemli bir hal alıyor. Hem güvenilir hem de hesaplı bir site arıyor iseniz Ritzz.net tam size göre diyebiliriz.

İnternet sayfasını ziyaret ederek kısa sürede tüm hobi malzemelerini sipariş edebilirsiniz. Kargoya veriliş süresi ise oldukça çabuk oluyor. Evden çıkmadan ihtiyaçları almak kolay bir hal alıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.