Punch Malzemeleri Nelerdir ve Nerede Satılır?

punch-malzemeleri

Punch el işi kategorilerinden biridir. Son zamanlarda el yapımı ürünlere olan ilgi artmıştır. Bunun nedenleri arasında geçmişe olan özlem, doğala dönüş, sağlığa verilen önem yer alıyor. Hazır ürünlerin içeriğinin her zaman sağlıklı olmaması insanların kendi eşyalarını yapmalarına neden oluyor.

El işi yapmanın en büyük neden ise hobi olmasıdır. İlgi çeken kategori hangisi ise ona başlamak insanlara mutluluk veriyor. Boş zamanını onun ile değerlendirmek stres atılmasına yardımcı oluyor. Punch tekniği de bunlardan biridir.

Özel iğnesi ile kumaşa yapılan darbeler hem yapan kişiyi hem de izleyenleri rahatlatıyor. Kolay bir yöntem olması, önceden bir bilgi gerektirmemesi, çabuk öğrenilmesi de bu yöntemin olumlu taraflarından sadece birkaçı oluyor. Punch nakışı yapmak için gerekli olan malzemeler Ritzz.net adresinde sevenlerini bekliyor.

Punch Nedir?

beyaz-kumasOldukça uzun süredir yapılan bir el işi tekniğidir. Kendine özgü iğnesi vardır. Bu iğnenin görüntüsü kaleme benzer. İçinde boşluk vardır ve ip geçirilmesini sağlar. Bu el işi kumaş üzerine işlenir. Punch kumaşı denilen kumaş, etamin kumaşına benziyor. Ancak etamin kadar delikleri geniş değildir. 

Çok sıkı olmayan kumaşa iğnenin batıp çıkması ile ilmekler oluşuyor. Bu ilmeklerin artması ile şekiller veriliyor. Yapılan ürünlerde iplikler zemine düz değil biraz yukarıda duruyor. Bu da üç boyut etkisi yaratılmasına neden oluyor.

Punch modelleri havlularda çok eski zamanlardan beri kullanılıyor. Bunun yanında kıyafetlerde, takılarda, kırlentlerde, perdelerde ve pek çok yerde kullanılıyor. Görüntüsü oldukça güzel durduğu için küçük noktalar dahi oldukça şık etkiler yaratıyor.

Kumaş tek başına tutularak iğne batırılamıyor. Bu nedenle de bir kasnağa ihtiyaç oluyor. Kasnak kumaşı gergin tutuyor ve böylece de iğne kolay batıp çıkıyor. Kumaşın gergin durması önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Bu nakış türünü merak ediyor iseniz, siz de yapmaya karar verdi iseniz, malzemelerini Ritzz.net adresi vasıtası ile alabilirsiniz.

Punch Nasıl Yapılır?

Punch yapmak için özel bir eğitime ve yeteneğe gerek yoktur. Bunun için punch malzemeleri olsun yeterli olacaktır. Biraz deneyerek, biraz zaman geçirerek kısa süre sonunda öğrenmek mümkündür. 

Punch yaparken en önemli konu malzemeler dışında elin alışması durumu oluyor. Punch denerek ve sökerek zaman ile daha düzgün bir hal alıyor. Peki punch yapmaya karar verdiniz ve ilk ne yapmalısınız?

Öncelikle yapmanız gereken ilk iş malzemeleri temin etmek. Sonrasında ise iğneye ipliği geçirmek gerekiyor. İpliği iğneye özel iplik geçirici ile geçirmek daha kolay oluyor. İplik geçirici kullanabilirsiniz. Bu ürün, punch iğnesi ile beraber aynı kutuda oluyor. 

yun punch ipi seti kalin punch igneleri icin ip ritzzİpi iğneye geçirdikten sonra yapılması gereken bezi kasnağa germektir. Gergin olması önemli bir durumdur. İki halka şeklinde olan kasnak birbirinden ayrılıp kumaş içteki kasnağın üzerine yerleştirilir. Sonrasında ise dış kasnak bezin üzerine koyulur. Bez bu aşamada gergin durmaktadır. Kasnağın yanında duran vida sayesinde kasnak sıkıştırılır. Bunun için vidayı kıvırmak yeterli olacaktır.

Kumaş ve iğne hazır olduktan sonra bezin üzerine istenen şekil çizilir. Bu şeklin içi iğneyi batırıp çıkararak düz bir çizgi halinde doldurulur. Punch modelleri internette oldukça fazladır. Size en çok uyan modeli ister eliniz ile ister bilgisayar çıktısı yardımı ile çizebilirsiniz. 

Şeklin içini doldurur iken hangi alanda hangi rengi kullanacağınıza önceden karar vermelisiniz. Böylece aynı renk olan yerleri ipi değiştirmeden yapabilirsiniz. Bir diğer detay ise yanlış yapmak. Herhangi bir yeri yanlış yaptığınız zaman sadece ipi geri çekerek sökebilirsiniz. Böylece o alanı kolayca düzeltebilirsiniz.

Punch modelleri yapılırken bazı malzemeler gerekir. 

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Punch iğnesi
  • İğne başlıkları
  • Punch kasnağı
  • Punch kumaşı
  • Yapıştırıcı
  • Makas
  • İplik geçirici
  • Şablon

Punch nakışının olmazsa olmaz malzemelerinden biri hiç kuşkusuz ki punch iğnesidir. Bu iğnenin pek çok çeşidi vardır. Ahşap, plastik, kalın, ince gibi türleri bulunur. İğne uçları da set içerisinde yer alır.

Bu iğne başlıkları farklı kalınlıktaki iplerin kullanımında gereklidir. Kalın ipler için kalın iğne uçları, ince ip için ise ince iğne ucu takılır. Set içerisinde bulunan bir diğer malzemede iplik geçiricidir. İğnenin boyu uzun olduğu için ipliği el ile geçirmek biraz zor olabilir. Bu iplik geçirici sayesinde geçirmek kolaylaşır.

Punch kumaşı da gerekli olan bir diğer malzemedir. Kendine özeldir. Yalnız bazı kumaşlar da kullanılabilir. Çok sıkı bir kumaş olmaması gerekir. İğnenin kolay batması için aralıklı bir kumaş olmalıdır. Etamin kumaşına benzeyen bir türdür. Ancak etamin kumaşı kadar da geniş delikli değildir. Etamin kumaşı da tercih edilebilir.

Punch kumaşını geçirmek ve gergin durmasını sağlamak için punch kasnağı da gereklidir. Yuvarlak ya da kare ve dikdörtgen olabilir. İğnenin kolay batması, ipin düzgün geçmesi için kumaşta gerginlik önemlidir. 

Yapıştırıcı, ipin geri çıkmaması için kumaşın arkasına ve ipin üzerine sürülmelidir. Bu el işi bittikten sonra yapılmalıdır. Çünkü yanlış olan yerleri sökmek isteyenler önce yapıştırıcısı sürer ise geri sökemez.

Makas klasik el işi makası ya da büyük makas olabilir. Tabiî ki el işi makasları daha kullanışlı olacaktır. Küçük alanlarda iplik kesme işlemi yapılacağı için ince makas olması daha iyi olur. Şablon da kumaşa modeli çıkarmak için gereklidir. Bu model ister el ile ister bilgisayar çıktısı ile oluşturulabilir.

Punch Tekniği Nerelerde Kullanılır?

Punch modelleri evde, kıyafetlerde, hediyelerde ve daha pek çok yerde kullanılmaktadır. Özellik ile ev aksesuarlarında oldukça modern bir işleme tekniğidir. Bunun için malzemeleri alıp ne yapılacağına karar vermek yeterlidir.

Evde kırlentler, duvar süsleri, halılar, perdeler en çok punch kullanılan yerlerdir. Özellik ile yastıklar odanın havasını değiştirir. O yılın modası olan şekilleri yastıklar üzerine işlemek çok kolay bir iştir. Flamingo, devetabanı yaprağı, kedi, asimetrik şekiller, etnik desenler ve hatta sadece noktalar dahi yapılabilir.

Punch kullanılan diğer bir yer ise aksesuarları. Çocuk tokaları, çantalar, bileklikler punch tekniği kullanılarak yapılabilir. Havlu kenarları, duvar dekorasyon ürünleri için internette kısa bir tur atmak yeterli olacaktır. Yapılması gereken sadece birkaç video izlemektir. Gerekli malzemeleri ise Ritzz.net adresinde bulabilirsiniz.

Punch Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Punch yaparken kullanılan malzemeler önemlidir. Yanlış alınan ya da işlevselliği az olan materyaller ile istenilen sonuç elde edilmeyebilir. Örneğin kumaş alınacak ise punch tekniği için uygun olmalıdır. Çok sıkı bir kumaşa punch yapmak zor, hatta imkansızdır. 

Kumaş kadar önemli olan başka bir malzeme de iğnelerdir. Kumaşa kolay girmeli, kumaşı zedelememelidir. Bu ancak kullananların yorumuna bakılarak tercih edilebilir. Kasnak çok fazla fark etmemektedir. İster plastik ister ahşap olsun ikisi de işlev görmektedir. 

Punch modelleri için malzemeleri internet adresinden temin edebilirsiniz. Yapmanız gereken Ritzz.net sitesine giriş yapmak ve ihtiyacınız olan ürünleri sepetinize eklemektir. Kolay şekilde, güvenli olarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Uygun fiyata çok ürün almak için bu siteye göz gezdirebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.