-13%
El Yapımı

Keçe Malzemeleri

Yün Kurutma Topu XXL

55,00311,00
154,99

Gerek evde hobi faaliyetleri ve gerekse çeşitli sanatsal uygulamalar için kullanılan çok sayıda materyal vardır. Bu materyallerden bazıları, temelinde ilgili uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için zorunluluğu bulunan ve muadili de pek kolay bulunmayan veya tercih edilmeyen materyallerdir. Bunlar arasında yer alan bir ürün çeşidi ise yün keçe olarak gösterilebilir. Günümüzde özellikle hobi faaliyetlerinde çok sık kullanılan ve bu anlamda kullanım alanı da bir hayli geniş olan yün keçe, sahip olduğu yapısal özellikler itibarıyla çok belirgin alanlarda kullanıma sahiptir. Kullanım şekli çeşitleniyor olsa da yapılabilecek uygulamaların belirli bir çizgide olduğu da ifade edilebilir. Doğrudan yün malzemenin dövülmesi ve herhangi bir şekilde dokuma yapılmadan üretime tabii tutulması sonucunda üretilen bu ürünü siz de kullanarak evinizde pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından el işi çeşitli işlerin gerçekleştirilebilmesi için kullanılabilecek ürünle hangi tekniklerden yararlanabileceğinizi ve neler üretebileceğinizi de yazımızın devamında ele alacağız.

Yün Keçe Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Oldukça geniş bir kullanım alanı ve esnek tasarım özellikleri sunan yün keçenin kullanımında tamamen özgür olabilir ve yaratıcı işler ortaya koyabilirsiniz. Günümüzde ağırlıklı olarak çeşitli figürlerin tasarlanmasında veya kumaş formu kazandırılarak sabit objelerin üretilmesinde kullanılıyor olsa da size uygulama teknikleri hakkında bilgi edinerek kendi yaratıcılığınızı konuşturabilir ve tamamen sıra dışı çalışmalar da ortaya koyabilirsiniz. Genel olarak üretim sonrasında doğal renklendiriciler kullanılarak çok geniş bir renk skalasında üretilen yün seçiminde ise mutlaka doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Bu durumun nedeni keçenizi kullanarak yapacağınız tüm materyallerin ev içerisinde veya fiziksel temas ile kullanımında sağlık sorunlarına yol açabilecek unsurları elimine etmeniz olacaktır. Akla bu noktada gelen ilk doğal materyal ise merinos yünüdür. %100 merinos yünü kullanılmak suretiyle üretilen yün keçe malzemeleri sahip oldukları doğal özellikler itibarıyla herhangi bir cilt veya nefes sorununa yol açmaksızın, sağlıklı kullanım özellikleri sunarlar. Burada ayrıca renkli alternatifler için de dikkat edilmesi gereken unsur, doğal renklendiricilerle boyamanın yapılmış olmasıdır. İster yün keçe seti olarak düşük gramajlı çok renkli seçenekleri tercih edebilirsiniz, ister tekli olarak malzeme satın alıyor olun, satın aldığınız ürünlerde renk uygulamasının sentetik boyalar kullanılmadan yapılmış olduğundan emin olmanız gerekir. Özellikle çocuklarınız için keçe figürler tasarlamayı planlıyorsanız veya ıslak keçe ile bir tasarım yapıp kullanacaksanız, cilt ile teması söz konusu olabileceğinden sağlıksız materyallerden kaçınmanız önerilir.

Keçe Yünü ile Neler Yapabileceğiniz Hakkında

Daha önce de ele alındığı üzere bu özel hobi malzemesi kullanılarak yapılabilecek çok sayıda faaliyet vardır ancak bunların pek bir sınırı da yoktur. Çünkü burada kullanıcı kendi yaratıcılığını kullanarak tamamen farklı ürünler de ortaya koyabilir. Günümüzde en yaygın uygulama şekillerinden birisi iğneleme olarak öne çıkmaktadır. Yün keçe iğneleme seti satın alarak en temelinden öğrenebileceğiniz bu faaliyette, kuru formda ve sıkıştırılmamış malzemenizi uygulama için özel olarak tasarlanmış punch iğnesini kullanmanız gerekmektedir. Keçeyi, seri bir şekilde sert bir yüzey üzerinde iğneleyerek kabartmak suretiyle gerçekleştirebileceğiniz bu faaliyette, keçeyi arzu ettiğiniz fiziksel formu alana kadar kabartmanız ve ardından şekli sabitlemeniz gerekmektedir. Bu noktada birbirinden farklı renklerde bileşenleri kullanmak suretiyle insan figürleri ortaya çıkarabilir, hayvanlar, çiçekler hatta ev ve benzeri yapılar dahi oluşturabilirsiniz. Yün keçe iğnesi kullanmak suretiyle oluşturabileceğiniz hobi figürlerinizi daha sonra sarkmaması veya dağılmaması için ahşap bir zemin üzerine sabitleyebilir, şık dekoratif ürünler elde edebilirsiniz. Alternatif bir uygulama olarak ise ıslak uygulamayı tercih edebilirsiniz. Islak keçe uygulamasında, elinizdeki keçe yün malzemeyi bambu zemin üzerine şerit şerit sermeniz gerekmektedir. Keçelerin ihtiyacınız olan kadar kısmını bu sert zemin üzerine serdikten sonra sabunlu suyu yavaş yavaş tüm bölgelere eşit bir şekilde yayacak şekilde dökmeniz ardından sert ve silindir formda bir obje ile tüm bölgeleri eşit kalınlığa getirene kadar ovmanız gerekmektedir. Keçe suyunu büyük ölçüde çıkarana ve hem sertlik hem de bölgesel kalınlıkta eşitlik açısından istenilen sonuç elde edilene kadar bu ovalama işlemi devam eder. Sonuç olarak elinize geçecek olan malzeme kumaş formu kazanmış keçe olacaktır. Oldukça yumuşak ve nefes alabilir bir yapı kazanan bu malzemeyi, çeşitli objeleri kaplamada kullanabilir; kesme, yapıştırma ve dikme suretiyle arzu ettiğiniz ürünleri ortaya çıkarabilirsiniz.

yün keçe malzemeleri

keçe yün

yün keçe iğneleme seti

yün keçe seti ve iğnesi

Yun Keçe Satın Almak İsteyenlere Öneriler

Öncelikle yapacağınız uygulamanın temel şablonunu oluşturmanız, satın alacağınız malzeme miktarını, renklerini ve çeşidini belirlemeniz konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Temel olarak iğneleme mi yoksa ıslak uygulama ile mi çalışma yapacaksınız bunu düşünmelisiniz. Eğer iğneleme yöntemiyle bir faaliyet yapacaksanız, çoğunlukla ihtiyacınız olandan daha az malzemenin gerekliliği söz konusu olabilir. Çünkü iğneleme uygulamasında keçenizi kabartmanız gerekecek ve sonuç olarak alan olarak az malzeme ile daha fazla sonuç alacaksınız. Yün keçe ip veya kumaş elde etmek için kullanılacaksa bu noktada ıslak uygulama söz konusudur. Bu durumda ise bir nebze daha fazla keçe edinmeniz gerekmektedir. Çünkü ıslak ovalama sonrasında kullanılan malzeme %30 oranında alan kaybı yaşamaktadır. Sıkılaşma nedeniyle küçülen malzemenizin az gelmemesi için normal hesabınızdan bir miktar daha fazla satın almanız önerilir. Yün keçe fiyatları incelendiğinde ise genel olarak marka bazında ve miktar bazında fiyat çeşitliliğinin söz konusu olduğu görülmektedir. %100 merinos, doğal boyama ile üretilen kaliteli malzemelerin doğal olarak bir nebze daha yüksek fiyatla satılıyor olabileceği düşünülebilir. Öte yandan set halindeki ürünler ise içeriklerindeki farklı renkte çok sayıda malzeme ile maliyet açısından avantajlı olabilmektedir. Kullanıcıların yapacakları uygulamadaki ihtiyaçlarına göre bir liste çıkarması, ardından muadil ürünleri inceleyerek fiyatlara göz atması da maliyet açısından avantajlı olabilir. Siz de dilerseniz hemen şimdi Ritzz.net’i ziyaret edebilir ve Türkiye’deki en kaliteli kece yunu ürünlerine göz attıktan sonra hem ihtiyacınıza hem de bütçenize göre beğendiğiniz seçenekleri hızlı bir şekilde sipariş edebilirsiniz.

Nerede Satılır ve İmalatçıları?

Çok sık kullanılan bir hobi malzemesi olarak yün keçe, tuhafiyelerde ve hobi malzemesi satılan yerlerde bulunabilmektedir. Marka, kalite ve fiyat açısından çok sayıda çeşidi bulunan bu malzemeyi siz de en avantajlı fiyatlarla satın almak istiyorsanız hemen şimdi Ritzz.net’in ürün ailesine göz atabilirsiniz. Ritzz özel üretimleri arasında ve bünyesinde yün keçe imalatları yapılmaktadır. Hakiki Yün Keçe denilince akla Ritzz gelir.

Neler Yapılır?

Oldukça geniş bir kullanıl alanı bulunan yün keçenin temel olarak figür yapımında kullanıldığı söylenilebilir. Burada kullanıcının hangi uygulamayı tercih ettiği de önem arz etmektedir. İğneleme yöntemi ile keçe kabartılarak çeşitli figürler oluşturulabilirken ıslatma yöntemiyle de daha çok kaplama ve sabit forma sahip ürünler ortaya çıkarılabilmektedir.

Nereden Alınır?

İhtiyacınız olan kalite standartlarına ve fiyat avantajına sahip tüm ham yün keçe seçeneklerini Ritzz.net’ten satın alabilirsiniz!

Keçe Malzemeleri Nelerdir?

Islak ve iğneleme yöntemi ile yapılacak olan faaliyetlerde ihtiyacınız olan malzemeler genel olarak bir keçe yünü için uygun iğne (çoğunlukla punch iğnesi) ve ilgili renklerde yün keçelerdir.

Keçe fiyatları ve renk seçeneklerine bu sayfadan erişebilirsiniz. Yün Keçe seçeneklerimizin tamamı doğal üretim olup %100 Yünden imal edilmiştir.

Ritzz yün keçeleri tüm keçe çalışmalarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Keçe figürleri oluşturabilir, keçe nakışı yaparak kıyafet ve aksesuarlarınızı yeniden tasarlayabilirsiniz.

Ayrıca diğer örgü ipi seçeneklerini de sitemizden inceleyebilirsiniz.