Kağıt İp Çanta Yapımı / Basit Anlatım Ritzz.net

kağıt ip ile tığ işi çanta

Kağıt ipler tamamen kağıtlardan elde edilen ip türlerini ifade etmektedir. İplerin yumuşatılması ile birlikte pek çok el işi ürünün yapılması mümkündür. Kağıt iplerin yardımıyla oluşturulan el işi ürünler modern izleri taşırken aynı zamanda bulundukları yere şıklık katmaktadır. 

Kağıt ip çanta yapımı en çok tercih edilen el işi ürünlerinden biridir. Basit şekilde yapılabilen kağıt çantaların farklı renklerde ve modellerde ortaya çıkması mümkündür. Tasarlanan ürünler ip ve tığ yardımıyla hazırlanabilmektedir. Ortaya çıkan çanta modelleri ile kadınların her kıyafette şıklık kazanması mümkün olmaktadır. Kağıt ip çantalarının oluşturulmasında dikkat edilmesi gereken bir nokta ip türlerinin sert olduğudur. 

Çanta yapımına başlamadan önce iplerin yumuşatılması gerekmektedir aksi halde örme işlemi oldukça zor olacaktır. Yumuşatılması yapılmış olan kağıt ipler ile elde edilecek olan çantaların örme işlemleri kolayca tamamlanmaktadır.  

 

Basit bir şekilde kağıt iplerden çanta yapımı ise şu şekildedir:

 

  • Kağıt iplerden çanta yapmak için öncelikli olarak bir model belirlenmiş olmalıdır. Belirlenen modelin yapılabilmesi için gerekli olan tığ veya şiş sağlanarak çanta yapımına başlanabilmektedir.
  • Gerekli olan malzemelerin sağlanmasıyla birlikte yapılmak istenen çantanın modeline uygun olacak şekilde bir kalıp çıkarılması gerekir. Kalıpların çıkarılması kişilerin bu kalıplar üzerinden giderek daha kolay bir tasarım yapmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kağıt ipin kullanılmaya başlanmadan önce yumuşatılmış olması gerekmektedir. Yumuşatılmış olan ip ile birlikte tığ veya şiş alınarak zincir atmaya başlanmalıdır. 
  • Kağıt iplerden yapılan çantaların alt kısımları için 20 veya 25 zincir çekilmesi ile bir şeritin oluşturulması mümkündür. Şeritlerin etrafında dönmesi sonucunda kağıt ip çantalarının alt kısımlarının oluşturulması tamamlanmaktadır.
  • Bundan sonraki aşamada ise oluşturulmak istenen modele göre çantaların askı ve kenar kısımları oluşturulmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çıkarılan kalıplarda yer alan askı ve kenar kısımlarının örnek olarak alınmasıdır.
  • Kağıt ip çanta modellerine göre iç astar kısımlarına istenilen bir kumaş türüne göre astar dikimi yapılmaktadır.
  • Çantaların oluşturulan tüm parçalarının birleştirilmesi sonucunda astarda eklenerek çantalar son haline ulaşmaktadır. 

Kağıt İple Yapılan Çanta Modelleri Nelerdir?

Kağıt ip çanta yapımı için tercih edilebilecek pek çok seçenek bulunmaktadır. Kağıt iplerin elde edilmesiyle birlikte büyük model çantaların, yazlık çantaların veya askılı olan çantaların yapılması mümkündür. 

Tığ işi ile yapılan çanta modelleri oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. Çanta modelleri için tasarlanan yeni modellere göre farklı renklerin kullanılması, çantaların üstlerine işlemelerin eklenmesi gibi çeşitli seçenekler mevcuttur. 

makrome çanta yapımıÇantalarda kullanılacak olan ipler için en geniş seçenekleri sunan Ritzz.net sitesi kaliteli kağıt ip çeşitleri ile öne çıkmaktadır. Kağıt iplerin kalınlıkları, uzunlukları ve farklı renklerinin olduğu geniş bir kategoriyi içinde barındırmaktadır. Çantalarda kullanılmak istenen kağıt ip seçeneklerinin site üzerinden kolay bir şekilde bulunması ve siparişlerin oluşturulması mümkündür. 

Kağıt iplerden tasarlanan çantalar günlük hayatlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Her tarz sahibi olan kadının kendine uygun olan modelleri bulması veya kendi zevkine uygun çantaları tasarlaması mümkün olmaktadır. Çanta modellerine eklenen zarif detaylar ve işlemeler sayesinde tasarımlar sürekli olarak kullanılabilmektedir. 

İhtiyaç duyulan yapıya göre kadınların çanta modellerini büyük, küçük veya kol askılı şekilde tasarlaması mümkündür. Burada önemli olan nokta kağıt ip çanta modellerinde kullanılan renklerin seçimidir. 

 

Kağıt İple Yapılabilecek Olan Çantalarda Hangi Malzemeler Gereklidir?

12 adet Renkli Aluminyum tig Hooks orme El Sanatlari orgu dokuma El SanatlariKağıt iplerin kullanılarak tasarlandığı çanta modelleri ekonomik açıdan diğer çantalara göre daha uygundur. Hem ekonomik açıdan avantaj sağlaması hem de geniş bir seçenek aralığını kişilere sunması nedeniyle kağıt ip çanta modelleri her geçen gün ilginin arttığı el işi ürünleri arasındadır. 

Ritzz.net sitesi kağıt ip seçeneklerinde kaliteli ürünleri listelemektedir. Kalitesi yüksek olan ip modelleri aynı zamanda uygun fiyat seçeneklerine sahiptir. Geniş bir yelpazeye sahip olan siteden istenilen kağıt ip markasının ve renginin bulunması mümkün olmaktadır. 

Kağıt ip çanta yapımı için yalnızca ip türlerinin alınması yeterli olmamaktadır. Çantaların tasarlanabilmesi için gerekli olan farklı malzemeler bulunmaktadır. 

Kağıt iple yapılacak olan çantalar için gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir:

 

  • Seçimi yapılmış modele uygun olacak şekilde en az 200 gr kağıt ipler
  • Çanta modeline uygun olacak olan 4 mm veya 5 mm tığlar
  • Çantanın içerisinde astar amaçlı kullanılacak olan kumaşlar 

Kağıt İp Çanta Yapımı İçin Nasıl Yumuşatılır?

Kağıt iplerle çanta yapımına başlanmadan önce iplerin yumuşatılması gerekmektedir. Yumuşatılmadan iplerin çanta yapımı için kullanılmaya başlanması oldukça zordur. Kağıt ipler %100 olarak kağıttan yapıldıkları için genel olarak sert bir yapıya sahiptir. 

Çantalarını oluşturmak isteyen kişilerin tığ ve şiş yardımıyla örme işlemlerine başlayabilmesi için yumuşatma işlemlerini yapması gerekir. Öncelikli olarak kişilerin satın aldıkları iplere uygun olacak şekilde bir temiz kap edinmeleri gerekir. Elde edilen kapların içerisine ılık su eklenmektedir ve daha sonra bir yumuşatıcı ılık suların içerisine dökülmelidir. 

Yumuşatıcı ve ılık suyun birbiri ile karışması için el yardımıyla karıştırılması yapılır. İplerin olduğu gibi kapların içine eklenmesinin ardından 15 dakika beklemesi gerekir. 15 dakika sonrasında ipler kapların içerisinden alınarak kurumaya bırakılmalıdır. 

Kağıt ip çanta yapımı için yapılan bu işlemlerden sonra örme süreci daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir.

 

Çantalarda Kullanılabilecek Olan Kağıt İp Çeşitleri Nelerdir?

Kağıt ip çeşitleri sahip oldukları uzunluk ve kalınlıklara göre belirli bir kağıt ipsınıflandırmaya dahil edilebilmektedir. Ritzz.net sitesinde yer alan kağıt ip modelleri 4 mm’den 10 mm’ye kadar uzanan geniş bir seçeneğe sahiptir. 

Yapılacak olan çanta tasarımlarına göre kağıt ipler arasında tercihte bulunulması mümkündür. Aynı zamanda sitede her uzunluk değerine sahip olan kağıt ip modellerinin bulunması mümkün olmaktadır. Uzunluk değerleri göz önüne alınarak çanta yapımı için en uygun olan modelin bulunması mümkündür.  Aynı zamanda farklı renk seçeneklerinin olduğu kağıt ip modellerinde aranılan rengin site üzerinden kolaylıkla bulunması mümkündür. 

 

Kağıt İplerle Yapılabilecek Olan Tasarımlar Nelerdir?

Kağıt ipler yalnızca çanta yapımında değil pek çok tasarımda kullanılabilmektedir. Kağıt ipleri kullanarak kişilerin şapka, supla ve sepet tasarımlarını oluşturması mümkün olmaktadır. 

Özellikle yaz aylarında kağıt iplerden yapılan hasır şapkalar sıklıkla tercih edilmektedir. Kişilerin hasır şapkaları oluşturabilmek için uygun olan ip seçeneğini site üzerinden sağlaması mümkündür. Supla modellerinde ise sofralarda yer alacak en şık tasarımların yapılması mümkündür. Farklı renklerin kullanılması ile suplalarda dikkat çekmek mümkün olmaktadır. 

Kağıt ip çanta yapımı için daha sık tercih edilse bile her alanda boy göstermektedir . Çantaların renklerinde hasır renginin hakim olduğu çanta modellerinin renklendirilmesi sağlanabilmektedir. Kağıt iplerin başka bir kullanım alanını ise saksılar oluşturmaktadır. Saksıların dışında yer alan süslü ve şık olan yapıların kağıt iplerden elde edilmesi mümkündür. 

Kağıt iplerin kullanılarak bardaklar için altlık tasarlanması da mümkün olan bir diğer seçenektir. Kişiler kağıt ipleri uygun fiyatları ile siteden satın aldıktan sonra diledikleri amaç ile kullanabilmektedir. 

Kağıt ip çeşitleri genel olarak çanta yapımı için tercih edilse bile ucuz fiyatları nedeniyle diğer tasarımlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Kağıt ipler ile oluşturulacak olan ürünlerin maliyetleri daha düşük bir şekilde olacaktır ve şıklık açısından fark yaratılmasını sağlayacaktır. 

Kağıt İp Çanta Yapımı / Basit Anlatım Ritzz.net” yazısında 2 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.